Featured Stories

Tribe girls step up a notch at Nike meet

Girls finish fifth as a team; Zach Fry leads the boys in Division 3 race
by: John Brewington TEAM LEADERS—Scappoose’s Charlie Davidson (left) and Tia Carnahan led the Lady Indians during Saturday’s Nike meet.

The Scappoose girls ran up a division and still performed pretty well at Portland Meadows last weekend during the Nike Pre-Nationals meet.

Overall, the team took fifth place running against some pretty hefty competition.

'We were very pleased with the way we ran-especially with the way we approached the meet,' Scappoose coach David Harley said. 'First, we had a really hard week of practices with the intent of training through this meet for the most part. So, to have as many (personal records) and season bests was encouraging.

'Secondly, we challenged the girls' team by moving them up from Division 3 into Division 2 and they did extremely well to earn fifth against much larger schools from California, Washington and Oregon.'

Tia Carnahan and Charlie Davidson were 14th and 15th overall, running near each other most of the 5,000 meters.

Harley was also pleased with his boys. 'The boys easily had their best race of the season and looked strong - and conceivably could have won the D-3 race had our typical fourth runner (Dan Carrier) been available.'

Zach Fry would lead the boys with a solid fifth-place finish.

Harley said he was also impressed with the jayvee efforts of Caroline Brinster and Kennedy Bailey.

Scappoose has a little bit of time off from competition. They won't race until the Trojan Invitational on Oct. 6.

Scappoose results:

Boys

Division 3 Varsity (5K)

Teams: Northwest 147; Silverton 155; The Dalles-Wahtonka 156; Molalla 167; Walnut Grove 183; Juanita 196; Valley Christian 202; Seattle Academy 204; Scappoose 205; Emerald Ridge 219; Catlin Gabel 231; Spanaway Lake 238; Skyview 243; David Douglas 276; Liberty 401; Neah-Kah-Nie 433; Heritage 442; Horizon Christian 476; Central Linn 525; Bear Creek 532.

Individuals: 5) Zach Fry, 16:58; 20) Tyler Wills, 18:15; 31) Todd Graham, 18:29; 51) Chris Wagner, 18:56; 98) Cody Jackson, 20:11; 99) Colby Wedgworth, 20:14.

Novice Junior Varsity (3K)

Individuals: 55) William White, 13:23.3; 89) Garrett Couch, 15:15.

Freshman Junior Varsity (5K)

Individuals: 134) Steven Gift, 21:54.

Soph Junior Varsity (5K)

Individuals: 186) Brandon Patanjo, 22:22; 217) Sam Herscovitz, 24:17; 22) Johnny Kang, 25:58.

Girls

Division 2 Varsity (5K)

Teams: Dougherty Valley 43; Union 92; Juanita 113; Walnut Grove 117; Scappoose 152; Southridge 168; Pendleton, Sunset, 199; Sandy 221; Lakes 230; Roseburg 256; Woodrow Wilson 263; Camas 273.

Individuals: 14) Tia Carnahan, 20:40; 15) Charlie Davidson, 20:54; 36) Elise Harley, 21:58; 40) Skylar Fuller, 22:14; 50) Sarah Carrier, 22:37; 56) Kathryn Taylor, 22:48; 57) Anna Hernandez, 22:50.

Novice Junior Varsity (3K)

Individuals: 190) Kennedy Bailey, 16:37.

Frosh/Soph Jayvee (5K)

Individuals: 87) Jenny Vardanega, 25:41; 100) Lindsey Marquardt, 26:26.

Junior/Senior Jayvees (5K)

Individuals: Nicole Thomas, 23:40; 73) Caroline Brinster, 24:17; 96) Lucia Morud, 25:07; 108) Ashleigh Lovell, 25:40; 123) Sarah Davison.