Featured Stories

Strong numbers posted


   TRACK and FIELD
   OSAA, U.S. Bank - Les Schwab Tires
   3A state championships
   at University of Oregon, Hayward Field, Eugene
   Team standings:
   Boys -- 1. Wilsonville 44; 2. Siuslaw 40; 3. Lakeview 36; 4. Yamhill-Carlton 34; 5. Sweet Home 31; 6. The Dalles 30; 7. Madras 29.
   Girls -- 1. The Dalles 65, 2. Philomath 53, Cascade 49, Sisters 34, Newport 32 plus (tie for 16th) Madras 14.
   Events involving Madras athletes
   Boys --
   100 meters: (w: 1.3) 1. Ryan Nash, Lakeview, 11.08. 2. Paris Ramsey, Sweet Home, 11.09. 3. Dustin Patton, Taft, 11.18. 4. Jasen Hartford, Yamhill-Carlton, 11.23. 5. John Adams, Madras, 11.24. 6. Ernest Stranz, The Dalles, 11.27. 7, Josh Kegler, Riverside, 11.31. 8. Talon Jayo, Baker, 11.31.
   200 meters: (w: 0.9) 1. Paris Ramsey, Sweet Home, 22.12; 2. Kevin Dart, Estacada, 22.40; 3. Josh Kegler, Riverside, 22.55; plus finalists Dustin Patton, Taft; Jasen Hartford, Yamhill-Carl; Brandon Nystrom, Junction City; James Conner II, South Umpqua; and Shin Dong-Woo, J. City. John Adams, Madras, placed ninth in preliminaries.
   Long Jump: 1. Ryan Nash, Lakeview, 21-11.25, w:1.1; 2. Anthony Accinelli, North Bend, 21-03.50, w:3.0; 3. Collin Cram, Siuslaw, 21-02, w:1.9; 4. Brian Kramer, Pleasant Hill, 21-01, w:3.1; 5. Cameron Nicholson, Rainier, 20-10.50, w:1.2; 6. John Adams, Madras, 20-09, w:2.9; 7. Dominique Easterling, Madras, 20-07, w:1.5; 8. Randy Nicholson, Sweet Home, 20-05, w:0.5.
   Triple Jump: 1. Dominique Easterling, Madras, 48-11.75, w:+0; 2. Ryan Nash, Lakeview, 46-03.75; 3. Joel Matchett, Henley, 44-05; 4. Jarret Axelrod, Wilsonville, 44-00.25; 5. Brandon Lamma, Newport, 43-03; 6. Rick Anderson, La Grande, 42-03.50; 7. Adrian Bowman, Philomath, 42-00; and 8. Brian Kramer, Pleasant Hil, 41-10.25.
   High jump:
   1. (fewer misses). Dominique Easterling, Mad, 6-6; 2. J. Axelrod, Wilsonville, 6-6; 3. Adrian Bowman, Philomath, 6-4; 4. Joe Reese, Riverside, 6-2; 5. Brian Kramer, PH, 6-2.
   Girls --
   400 meters: 1. Jennifer Bauer (12) Newport, 57.15; 2. Chelsey Gellatly, Philomath, 58.56; 3. Becky Horace, Molalla, 58.73; 4. Mel Owens, Seaside, 59.22; 5. Kara Weaver, South Umpqua, 1:00.14; 6. Jocelyn Cuautle, Madras, 1:01.85; 7. Crystal Kevan, La Grande, 1:01.88 and Jessy Grochowsky, Estacada, DQ.
   Shot put: 1. Chevonna Lynch, Douglas, 39-11.25; 2. Emily Kindle, Cascade, 38-06.75; 3. Inger Appanaitis, Brookings - Harbor, 38-04; and 4. Charlene Moody, Mad, 37-05; plus Sabrina Freed, Burns; Makalea Napoleon, Taft; Heather Coy, Astoria; and Rachel Gaskey, Sweet Home.
   Discus: 1. I. Appanaitis, Brookings, 126-08; 2. Becky Schwartz, Henley, 116-05; 3. Sierra Ferguson, Madras, 115-04; 4. Becky Daniels, North Bend, 115-02 and Megan Wochnick, Wilsonville; R. Gaskey, Swt Hm; S. Freed, Brns; and Meagan Hiatt, Siuslaw.
   ADULT SOCCER
   Cascade Area Soccer Association
   Overall standings --
   Deportivo Olimpia 6-0-0 -- 18 points
   Los Farfans 4-0-1 -- 13 points
   Deschutes Brewery 4-1-0 -- 12 points
   America 3-2-0 -- 09 points
   Pumas 3-2-0 -- 09 points
   The Storm 2-1-2 -- 08 points
   Deportivo Jalisco 2-2-1 -- 07 points
   San Miguel 2-3-0 -- 06 points
   FC Bend United 1-4-0 03 points
   Los Huracanados 1-4-0 03 points
   Silver Moon Brewing 1-4-0 03 points
   Seaswirl Culver 0-6-0 00 points.
   June 1 games: Los Farfans 3 - The Storm 3; Silver Moon Brewing 5 - Seaswirl Culver 5-0; Deportivo Jalisco 15- F.C. Bend 0; Deschutes and Brewery 3 - Pumas 1; Deportivo Olimpia 3 - United States 0.
   STOCK CAR RACING
   May 31 at Madras Speedway