Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites

High schools exhibit art in Madras

by: Photo By Susan Matheny - MHS junior Olivia Parkins won third place with her charcoal drawing.


   Madras High School hosted Central Oregon student artists on April 22, for the annual High School Art Show.
   Due to unseasonably bad weather, however, students from Bend, some from Redmond, and Crook County were unable to attend.
   Those exhibiting before judges were 60 to 70 young artists from Culver High, Madras High, Sisters High, and the International School of the Cascades in Redmond.
   Judging the pieces were Bill Hoppe from Central Oregon Community College, Coralee Popp of Art Adventure Gallery, and Teresa of Mirror Pond Gallery.
   Student Winners
   Best of Show
   Selected by judges: Keley Blann of Sisters; selected by teachers: Shauni Jeffery from Culver; selected by students: Lily Hicks of Sisters.
   Painting
   (Oil and acrylic)
   First place, Courtney Quinn of Culver; second, Crystal Tyler of Madras; third, Madeline Bearzi of Sisters; honorable mention, E.M. Moreland of Culver.
   Painting
   (Watercolor and tempera)
   First, Marlen Gutierrez of Culver; second, Olivia Parkins of Madras.
   Pencil Drawing
   First, Lily Hicks of Sisters; second, Brad Bannell of Madras; third, Leslie Barrera of Culver.
   Ink Drawing
   First, Drew Herron of Sisters; second, Emily Rickards of Sisters.
   Drawing
   (Pastel and charcoal)
   First, Christine Huller of Sisters; second, Kylie Jennings of International School of the Cascades (ISC); third, Olivia Parkins of Madras; honorable mention, Kelsey White of Sisters.
   Mixed Media
   First, Keley Blann of Sisters; second, Taylor Brantley of ISC; third, Emma Patrick of ISC; honorable mention, Chantel Clements of Madras.
   Graphic Technology
   First and second, Giovanni Ramirez of Madras; third, Dawnlynn Courtney of Madras.
   Photography
   First and second, Kyle Whitaker of Culver; third and honorable mention, Drew Herron of Sisters.
   Sculpture
   First, Loryn Cummins of Sisters; second, Dawnlynn Courtney of Madras; third, Christina Holler of Sisters.
   Crafts
   (Weaving, basketry, fiber arts)
   First, Alexandra Green of ISC; second, Jeremiah Calvin of Culver.
   Ceramics
   First, Rachel Sims of Sisters; second, Alexandra Green of ISC; third, Hattie Tehan of Sisters; honorable mention, Emily Richards of Sisters.
   Jewelry
   First, Joe Janego of Sisters; second, Ruby Thornton of Sisters; third, Ian Stark of Sisters; honorable mention, Brenna Mooney of Sisters.
   Computer-Generated
   First, Giovanni Ramirez of Madras; second, Austin Throop of Madras; third, Crystal Tyler-Hoyt of Madras; honorable mention, Daniel Bueno of Madras.