Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites


Updated: Class 6A and Class 5A football playoff fields set

TIMES PHOTO: DAN BROOD - Tigard senior Jashua Allen breaks into the clear on his way to scoring one of his four touchdowns in the 52-7 win over Tualatin.For the biggest schools in the state, the biggest games of the year have now been scheduled.

Following Friday's results in Class 6A and Class 5A high school football, the Oregon School Activities Association on Saturday released playoff brackets for all 32 Class 6A qualifiers and all 16 Class 5A entrants.

All the following contests are scheduled for Friday, Nov. 4; most will likely be played at 7 p.m.

To see which games Pamplin Media Group will cover, check back on the Prep Football tab on Friday morning.

Friday, Nov. 4

Class 6A State Playoffs

First Round

No. 32 Southridge (2-7 overall) at No. 1 West Linn (9-0 overall), 7 p.m.

No. 31 South Eugene (2-6 overall) at No. 2 Jesuit (9-0 overall), 7 p.m.

No. 30 Newberg (3-6 overall) at No. 3 South Medford (7-2 overall), 7 p.m.

No. 29 Tualatin (2-7 overall) at No. 4 Clackamas (7-2 overall), 7 p.m.

No. 28 Grant (4-5 overall) at No. 5 Beaverton (7-2 overall), 7 p.m.

No. 27 South Salem (4-5 overall) at No. 6 Sheldon (8-1 overall), TBA

No. 26 McMinnville (6-3 overall) vs. No. 7 Central Catholic (6-3 overall) at Hillsboro Stadium, 7 p.m.

No. 25 Sunset (3-6 overall) at No. 8 Sprague (8-1 overall), TBA

No. 24 Century (5-4 overall) at No. 9 Sherwood (6-3 overall), 7 p.m.

No. 23 Jefferson (6-3 overall) at No. 10 Westview (7-2 overall), TBA

No. 22 Reynolds (6-3 overall) at No. 11 Lincoln (8-1 overall), TBA

No. 21 Oregon City (5-4 overall) at No. 12 West Salem (7-2 overall), TBA

No. 20 Franklin (5-4 overall) at No. 13 Centennial (7-2 overall), TBA

No. 19 McNary (6-3 overall) at No. 14 Tigard (7-2 overall), TBA

No. 18 Madison (7-2 overall) at No. 15 Grants Pass (6-3 overall), 7 p.m.

No. 17 North Medford (6-3 overall) at No. 16 Lake Oswego (5-4 overall), 7 p.m.

Friday, Nov. 4

Class 5A State Playoffs

First Round

No. 16 Crater (5-4 overall) at No. 1 Summit (8-1 overall), 7 p.m.

No. 15 Thurston (7-2 overall) at No. 2 Wilsonville (8-1 overall), 7 p.m.

No. 14 Redmond (5-4 overall) at No. 3 Silverton (7-2 overall), 7 p.m.

No. 13 Hillsboro (5-4 overall) at No. 4 Lebanon (8-1 overall), 7 p.m.

No. 12 Mountain View (6-3 overall) at No. 5 Ashland (7-2 overall), 7 p.m.

No. 11 Central (5-4 overall) at No. 6 Sandy (6-3 overall), 7 p.m.

No. 10 Hermiston (5-4 overall) at No. 7 St. Helens (7-2 overall), 7 p.m.

No. 9 Eagle Point (7-2 overall) at No. 8 Dallas (7-2 overall), TBA