Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites


Lakeridge High School honor roll announced

Freshmen 4.0

Nathan Barba, Alev Brigande, Alex Brivic, Madison Canelis, Ceili Charley, Talia Chen, Trent Cowden, Selah Crisp, Paul Dawson, Margaux Delaney, Grace Donaghy, Lisa Douglas, Dutton Elske, Daniel Farthing, Maren Gray, Spencer Gregg, Mackenzie Hilts, Nick Hottle, Bailey Huggins, George Irving, Annie Jahraus, William Johnson, Morgan Kaye, Taisei Klasen, Sam Levin, Logan Marek, Ryan McLaughlin, Liana McMurrian, Danielle Morimoto, Elli Newman, Liam O’Neill, Maria Pitari, Maddie Rabing, Daniel Ragsdale, Garrett Riggs, Tena Rogers, David Rollins, Rhiannon Scheewe, Kavya Sreedhar, Karlyn Tremaine, Graeme Vissers, Wesley Wells, Riley Whalen, Sam Willis, Julia Winett, Samantha Wolf, Elena Yraguen and Jacqueline Zawada.

Sophomores 4.0

Murray Bartho, Gianna Bortoli, Ella Brennan, Katie Calo, Elissa Carlson, Mari Chang, Alice Chen, Lance Crafton, Nora Cyganiak, Tim De Vries, Bridget Delaney, Erin Elliott, Olivia Evans, Hannah Fisher, Analesa Fisher, Makenzie Flemming, Lucas Friedman, Nicole Humphreys, Jadie Kerns-Funk, Tina Kimsey, Elise Lee, Grace Lee, Davey Li, Remington Mederos, KJ Mueller, Olivia O’Brien Legg, Gabby Quintana, Orian Raviv, Jake Reiff, Julia Seydel, Matt Stephens, Sonya Swanson, Kristin Taylor, Cam Troike, Kaitlyn Wachtel, Dorothy Wang, Eleanor Williams, Alexandre York and Alex Zerkel.

Juniors 4.0

Ranya Al-Khaledy, Sienna Allen, Yousif Almulla, Bryce Anderson, Jared Baumann, Danica Berry, Andi Bisbjerg, Ben Case, Braxton Cuneo, Clare Dawson, Ryan Dunham, Kyra Elam, Noelle Foden-Vencil, Blake Gjesdal, Kayla Hausmann, Maddie Hearn, Gus Johnson, Nicole Kangas, Sean Kelly, Brandon Kuhnert, Charlie Levin, Stephanie Lippincott, Andrew Liu, Sienna Lochtie, Cameron Loren, Daniel Matallana, Katerina Mery, Asher Nelson, Henry Nguyen, Nathan O’Neill, Natalie Pearson, Sophia Peters, Brittany Restic, Nadjalisse Reynolds-Lallement, Amanda Rissberger, Harrison Scheewe, Malia Scott, Anna Seydel, Julia Shangguan, Holly Swanson, Amber Tang, Grant Thesing, Nick Troftgruben, Keaton Weil, Addison Wurtz and Lea Zawada.

Seniors 4.0

Rania Abdusamad, Micah Bartel, Matthew Bell, Michelle Buncke, Vivian Chen, Andrew Clarke, Thomas Deal, Paul Diebold, Heather Dixon, Becca Duncan, Alex Eaton, Katie Ellis, Evan Gonnerman, Evangeline Heath, Katie King, Maddie Krauss, Megan Mandel, Kevin Mertz, Tyler Moncrieff, Sophia Nielsen, Kelly O’Neill, Marissa Peloquin, Jared Perez, Madison Pihl, Laura Pope, Ian Soder, Alexa Stirek, Alyxandra Stuehler, Tom Viggiano and Michaela Yu.

Freshmen 3.50-3.99

Henry Adams, Sonya Ahmadyar, Sophie Baccarat, Noah Belcik, Greg Bisbjerg, Madeline Bliss, Bailey Buchanan-Traverso, Blake Carnese, Hadley Childress, Lynette Daigo, Sammy Danchok, Margaret Darby, Brooks Dutton, Nicholas Eaton, Owen Feeney, Zach Garrison, Nicholas Giani, Alex Goldman, Katie Green, Linnea Greenlund, Monica Holliday, Simon Homedes, Lindsay Hope, Ellie Howie, Nick Jacomino, Teia Jensen, Matt Jordan, Ann Karneus, Emily Klaebe, Jacob Krauss, Michael Kuhn, Kristin Kuran, Kelly Landreth, Shelby Larson, Cecilia Levinson, Frances Lowe, Ellie Marks, Annie Mayfield, Cristal McAninch, Madeleine Monk, Ann Monroe, Harrison Moore, Michael Moxness, Jeffrey Mueller, Dustin Newby, Heidi Newland, Dylan Oster, Haley Paulson, Austin Peters, Jack Ramsey, Sam Reed, Ava Reeves, Cole Riedl, Connor Rooney, Mackenzie Sandor, Eva Sayre, Spencer Schaffer, Emily Scott, Gabrielle Socolofsky, Emily Souers, Abby Spear, Tara Taniguchi, Lona Tappouni, Andrew Tesoriero, Holden Thesing, Kourtland Thompson, Mia Von Tobel, Brennan Watkins, Keelan Wiley, Rachel Winningham, Keaton Wood, Mitchell Yep and Philip Zevenbergen.

Sophomores 3.50-3.99

Nicholas Abbott, Genevieve Ackerman, Maggie Anders, Sophie Ashton, Chas Bacigalupi, Ben Barna, Grayson Batti-Mullen, Erik Baun, Sandra Brandon, Kai Brooks, McKay Burg, Max Chiu, Gregory Conan, John Daraee, Gretchen Darby, Kaela Finley, Alex Gaekwad, Evan Goffena, Jonathan Grace, Hannah Harbour, Owen Hart, Hollie Heape, Toby Holstein, Logan Insinga, Braden Johnson, Kate Kamerman, Marie Kanapeaux, Michael Kiever, Maisy Kratz, Maddie Lawhead, Graham Leib, Julia Loomis, Kate Maguire, Elizabeth Magmer, Kelley Manbeck, Kelly Mandel, Madi Mayfield, Mitch Mueller, Ashley Noonan, Alexx O’Boyle, Olivia Onustock, Emily Pearson, Corina Pigg, Jamie Rehlaender, Marisa Rigo, Chance Robb, Stephanie Roessler, Nicholas Rooney, Wyatt Sinay, Isabella Stephens, Cameron Strauss, Jini Stupak, Phoenix Susak, Lexi Sykes, Maris Thompson, Aubrianne Trout, Emma Troutman, Molly Walker, Cameron Watson, Tori Winkler, Morgan Wise and Hannah Zhao.

Juniors 3.50-3.99

Anisha Adke, James Andrew, Sima Anekonda, Michael Ashworth, Cory Barba, Daniel Barber, Breanna Barnard, Adam Barrett, Adam Bartlett, Katie Barton, Peter Baumann, Phoebe Bellisario, Elizabeth Bliss, Chelsea Boden, Kaitlyn Bonner, Anna Booman, Brandi Bryant, Jordynn Canelis, Brenda Cha, Thomas Cheng, Vincent Chia, Seth Chlebnikow, Cameron Clarke, Allie Clem, Nicky Cook, Hooman Dadkho, Avery Dauphinais, Juliana DeBruyn, Sierra Dill, Madison Dunlop, Ryan Eberle, Colleen Ellis, Austin Ferrie, Anastasia Furlong, Karalyn Gee, Karrine Gilbert, Skylar Glass, Gracie Goehler, Justin Goerges, Zack Goldstein, Annie Griffin, Daniel Griffith, Sydney Haggart, Jenna Hall, Blake Hamilton, Sophie Harris, Elizabeth Hartman, Rachel Hengesh, Elizabeth Hill, Samantha Howley, Susan Irving, Anna Johansen, Kyle Jonsson, Sam Kamerman, Emily Kane, Jessica Kaplan, Jack Kessel, Ethan Koester-Schmidt, Lilly Kritler, Sydney Lautze, Laura Manning, Brooke Marshall, Chase Marshall, Maddie Marshall, Quinn Martin, Phoebe Max, Abby McIver, J.R. McLaughlin, Page Michels, Quinn Milionis, Tyler Miller, Max Minervini, Christian Mitchell, Bailey Morris, Madeline Moxness, Lia Newman, Panny Nopmaneepaisan, Shea Northfield, Aidan O’Neil, Meaghan Phelan, Corrado Pitari, Chad Poloni, Andrew Provost, Sophie Richards, Ben Rivera, Kyle Rodgers, Abbey Rooney, Merrick Sanders, Erica Saporito, Alexander Schaffer, Harrison Scheewe, Leah Shearer, Thomas Shearer, Mike Sheldon, Lauren Stoesser, Stephanie Swanson, Becka Wachtel, Mesa Walker, Jackson Waste, Grace Watkins, Audrey Wells, Brandon Yep, Whitney Young, Andrew Yurecko and Molly Zaninovich.

Seniors 3.5-3.99

Elizabeth Aronson, Ryan Barman, Christopher Barman, Ally Bartlett, Alexis Baun, Nate Belcik, Oliver Bergh, Matthew Berman, Nathan Bristol, Sarah Burke, Thomas Cassou, Valerie Cauduro, Sarah Conway, Conner Courtney, Joseph Criscione, Brittney Dales, Erika Donohoe, Reid Dorrance, Ali Douglas, Joey Doyle, Abby Ernst, Courtney Fitkin, Grace Fix, Emily Gauci, Eliot Greffier, Teo Gumusoglu, Samantha Handwerger, Julian Heninger, Olivia Hill, Rick Hiller, Becca Hokinson, Patrick Jaco, Miranda Jacoby, Rebekah Jamison, Kelsey Johansen, Sawyer Johnson, Jessica Kiever, Lauren King, Kate Kitto, Nate Lambka, Danie Lavios, Sean Maguire, Lydia McClaran, Arjun Mehra, Kori Mohr, Christina Mueller, Isabelle Pangares, Celeste Pepitone-Nahas, Andrew Poindexter, Aaron Reynolds, Mackenzie Rohbock, Jordan Roland, Kalin Rooney, Alex Rouhier, Ethan Russell, Daniel Shapiro, Beau Sipiora, Alison Smith, Jackson Socolofsky, Carl Soder, Bennett Sorensen, Stacey Strovink, Laura Suzuki, Sarah Swanson, Ruby Taylor, Eric Wakeling, Michael Walker, Dougal Watson, Matthew White, Duvall Wilson, Johnny Woodcock, Adele Zawada, Lauren Zhao, David Zhou and Victoria Zink.




Local Weather

Light Rain

46°F

Lake Oswego

Light Rain

Humidity: 89%

Wind: 7 mph

  • 23 Apr 2014

    Rain 53°F 50°F

  • 24 Apr 2014

    Rain 56°F 41°F