Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites


LOJ honorees announced

Annual awards are distributed to students for achievement in the academics, arts, athletics and more


REVIEW FILE PHOTO: JILLIAN DALEY - See if your favorite Sailor made the Lake Oswego Junior High School awards listing.At the end of every school year, students at Lakeridge and Lake Oswego junior high schools are honored for their academic accomplishments.

These awards celebrate students’ achievements in academics, extracurricular involvement, community service, athletics and the arts.

Because of space constraints, The Review can only run one school’s honors at a time, so at the flip of a coin, we started with Lakeridge Junior High School last week. This week, we are featuring the winners from LOJ.

Here are the names of LOJ students who received awards earlier this month:

Presidential Gold Award

This award is given to all eighth-grade students who have earned a 4.0 in grades six, seven and eight.

The winners are: Alyssa Almer, Arielle Bloom, Maxfield Bloom, John Carnegie, Laura Catlin, Elaine Chi, Brogan Deem-Ranzetta, Kate Diedrich, Caitlin Dougherty, Julia Dragu, Laura Erikstrup, Casey Filkins, Billie Fitkin, Paul Globisch, Haley Halvorson, Avery Holmes, Bradley Holmes, Lauren Joyce, Jamie Kojiro, Sera Lew, Sean Lin, Dalia Liu, Natalie Lloyd, Makenna Markman, Sonia Nair, Jordan Noble, Abigail Owen, Lance Pancoast, Rishyanth Peela, Peyton Poitras, John Redinbo, Aaron Rudder, Sabrina Safari, Alyssa Seibt, Travis Senf, Sara Shelton, Penelope Spurr, Wyatt Stuart, Nicholas Surina, Amy Wang, Christine Wang, Camden Warme, Benjamin Weber, Nicholas Weber, Nicholas Weber, Mitchell Weiss, Julia Woolf, Andrea Yang, Doris Yang, David Zager and Matthew Zimmerman.

Presidential Award Silver

This honor is given to all students who have earned a 4.0 during their most recent school year.

The winners in grade six are: Tucker Adamek, Gianna Alati, Jack Armstrong, Jacqueline Benincosa, Aiden Bennett, Sheila Bhowmik, Sydney Blem, Eli Bowersox, Griffin Bowes, Collin Boyd, Iris Breckenridge, Chloe Carnegie, Kayla Case, Aidan Caughey, Samantha Chandler, Emma Chang, Olivia Chi, Fiona Coakley, Emma Cory, Sage Crawford, Finnegan Deem-Ranzetta, Tucker DeVille, Evan Dromgoole, Logan Ducker, Jack Ferraro, Ella Fuentes, Esmee Fuller, Noelle Furnanz, Dora Graham, Quinn Greene, Leyna Harman, Ashley Heffernan, Riley Hirsch, Hannah Horn, Katelyn Howard, Ruby Hyun, Shea Ivey, Andrew Jackman, Jada Johnson, James Kang, Erin Kelly, Evyenia Kitsis, Makenna Klein, Kellen Krebs, Dylan Layne, Jack Layne, Mary Lazaris, Yoonhee Lee, Alexis Leffler-Leo, Jamie Liu, Nicole Lopez, Juliana Lukacs, Miguel Mehaffey, Lola Moberly, Camille Myers, Sophia Parks, Guanghua Steven Peng, Amber Prasad, Rebecca Prassas, Jiexi Qiao, Stephanie Ray, Emelia Fuji Reichle, Jackson Rickert, Claire Rudinsky, Chloe Ryan, Eric Seeley, Mary Seibt, Praveer Sharan, Karoline Shipton, Zara Sidhu, Julia Sieber, Maxwell Spurr, Abigail Strege, Heather Thom, Moananuiahiva Tovey, Olivia Turley, McKenzie Unger, Aditya Vijay, Devin Von Arx, Anna Wallin, Kennedy Warme, Myles Watson, Jack Whitney, Grace Winter, Angela Yu, Abigail Zhangand Kyle Zhang.

The winners in grade seven are: Luke Alati, Norah Anderson, Zachary Avar, Jacqueline Booth, Jamie Brennan, Kora Butvill, Cassandra Chan, Barbara Chen, Anthony Chu, Kyra Crawford, Mia Cremona, Avery Csaszar, George Danzelaud, Ellie DeVine, Emiliano Duran Urbina, Ellie Fehlman, Nathaniel Foster, Eleanor Frech, Ethan Fullman, Ethan Fullman, Colin Galbraith, Lilyan Garrett, Phoebe Garrett, Scott Gevurtz, Grace Goverman, Lindy Hanson, Olivia Hanson, Alex Hernandez Manriquez, Josef Hoffman, Hannah Hsieh, Cameron Iizuka, Casey James, Michelle Jeandheur, Emma Jeanson, Emily Johnson, Emily Joyce, McKenna Joyce, Mohnish Judge, Sophia Kang, Amanda Kerr, Jack Kilshaw, Logan Knipple, Harrison Kremer, Isobel Kremer, Josephine Kulawiec, William Landers, Anabelle Landgraf, Whitney Langford, Thalia Le, Cole Leach, Aidan LeBaron, Syris Linkfield, Amy Liu, James Liu, Serena Lum, Abigail Mankin, Emery Mann, Catherine Marshall, Paige Matthews, Justin Metke, Cassidy Miller, Jared Nam, Joshua Negreanu, McAllister Nelson, Sarah Novitsky, Andrew Oliver, Kaitlin Onaitis, Griffin O’Toole, Lauren O’Toole, Kush Patel, Emma Prasad, Garrett Roach, Isabel Rowland, Anastasia Rozanova, Janie Ruttert, Rachel Sasadeusz, Kaitlyn Schreiter, Mason Schuster, Eric Seaman, Sydney Seymour, Megan Sims, Roman Sinkus, Andrew Sol, Alexandra Stearns, Allison Sweeney, Misaki Tanabe, Adison Tanguay, Ellie Tanimura, Kyle Thom, Sierra Tinger, Dimitri Toronjo, Isha Tripuraneni, Paige Vaiciulis, Nathan Waterbury,Connor Whittington, Calvin Williams, Robert Woolf, Kelsey Yutan, Ryan Zhang and Karlee Zurcher.

The winners in grade eight are: Samuel Abere, Kevin Amborn, Sonja Bergstrom, Yilan Chen, Declan Coakley, Ava Harman, Emily Heffernan, Madison Hirsch, Christopher Hofmann, Taylor Jones, John Kelley, Julia Lininger-White, Conor Mehaffey, Benjamin Meisburger, Ryan Miller, Gabrielle Nicoll, Niamh Nolan, Jinyoung Park, Gemma Pleas, Noah Slobodin, Alex Sol, Jeffery Sun, Joseph Takach, Abby Tomita, Arianna Vest, Simon Wagner, Lena Wehn, Lauren Wollmuth, Andrew Wong and Barton Zhuang.

Student of the Year Award

This honor is bestowed upon students by grade-level team leaders. These winners were voted on by the entire faculty as the most exceptional students of the 2015-2016 school year: Emma Cory, Kellen Krebs, Julia Sieber, Moananuiahiva Tovey, George Danzelaud, Nathaniel Foster, Cassidy Miller, Isabel Rowland, Billie Fitkin, Sera Lew, August Rodegerdts and Harland Williams.

Principal Awards

This honor goes to sixth-, seventh- and eighth-graders who are truly exceptional in areas such as academic achievement, extracurricular involvement, community service, athletics and the arts.

The winners are: Alec Beecham, Sydney Blem, Poppy Coleman, Eric Seeley, Karoline Shipton, Maxwell Spurr, Jamie Brennan, Lilyan Garrett, Phoebe Garrett, Lindy Hanson, Mohnish Judge, Isobel Kremer, William Landers, Ellie Tanimura, Robert Woolf, Kevin Amborn, Lauren Joyce, Makenna Markman, Ryan Miller, Michael Murray, Lance Pancoast, Nicholas Surina, Doris Yang and Matthew Zimmerman.

Anchor Awards

This award is given to sixth-, seventh- and eighth-grade students for their consistent and quality contributions to LOJ. These student have prospered at LOJ and worked hard to share their gifts and talents to create a safe, positive and meaningful culture.

The winners are:

Grade six: Tucker Adamek, Jack Armstrong, Jacqueline Benincosa, Aiden Bennett, Sheila Bhowmik, Samantha Chandler, Evan Dromgoole, Logan Ducker, Evyenia Kitsis, Alexis Leffler-Leo, Mary Seibt, and McKenzie Unger;

Grade seven: Mia Cremona, Cadence Duckett, Scott Gevurtz, Cameron Iizuka, Hayden Kavanaugh, Syris Linkfield, Ryan Meerdink, Jared Nam, Jessica Price, Eli Ross, Megan Sims, Kyle Thom and Connor Whittington; and

Grade eight: Samuel Abere, Yilan Chen, Ava David, Marcus David, Casey Filkins, Casey Graver, Olivia Harmon, Natalie Lloyd, Abigail Owen, Samuel Palmer, Gertrude Smith, Joseph Takach, Arianna Vest, Lena Wehn, Mitchell Weiss and Connor Willihnganz.

Ohana Award

“Ohana” is Hawaiian for family, reflecting the leadership goal of being all-inclusive. This award is given to the school’s Associated Student Body leaders. The 2015-2016 Leadership class was recognized by the state of Oregon as a Gold Seal Program of Excellence.

The winners are: Casey Filkins, Casey Graver, Ava Harman, Lauren Joyce, Ishaan Kamineni, John Kelley, Sarah Leach, Sera Lew, Alicia Lopez, Conor Mehaffey, Jenna Neumann, Gabrielle Nicoll, Joseph O’Gara, Lily Sieber, Alex Sol, Wyatt Stuart, Nicholas Weber, Mitchell Weiss and Lauren Welton.