Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites


Week Eight high school football scores are here

TIMES PHOTO: DAN BROOD - Sherwood junior safety Emmett Floyd (left) and Canby junior receiver Justin Morris both go for the ball during Friday's game.It's time to hit it.

Eight weeks into the 2015 high school football season, the state's football teams pressing the accelerator harder than ever, battling for league titles, state playoff berths and pride.

Friday night's docket included 25 games at the Class 6A level, while Class 5A teams played in another 16 more, and Class 4A teams geared up for 20 of their own.

You can see standings for each of the state's leagues by clicking here, then choosing the tab that will take you to the classification of your choice.

To see all of this week's stories, click here.

Class 6A results:

Portland Interscholastic League

Grant 35, Roosevelt 33

Lincoln 41, Franklin 7

Wilson 62, Jefferson-Portland 20

Madison 30, Cleveland 14

Metro League

Westview 56, Sunset 13

Beaverton 48, Glencoe 35

Jesuit 62, Southridge 13

Aloha 34, Century 29

Mt. Hood Conference

Central Catholic 17, Clackamas 14

Barlow 48, Reynolds 30

David Douglas 38, Gresham 14

Oregon City 41, Centennial 14

Three Rivers League

Tigard 45, Lakeridge 33

West Linn 49, Tualatin 35

Lake Oswego 45, Newberg 21

Sherwood 38, Canby 21

Greater Valley Conference

South Salem 56, McNary 12

Forest Grove 27, McKay 6

West Salem 49, West Albany 26

Sprague 42, North Salem 13

Southwest Conference

Grants Pass 33, South Eugene

Sheldon 47, Willamette 0

Thurston 44, Roseburg 20

North Medford 24, South Medford 14

Non-League

McMinnville 21, Parkrose 20

Class 5A results:

Northwest Oregon Conference

St. Helens 28, Sandy 17

Liberty 40, Wilsonville 37

Hillsboro 56, Milwaukie 14

Putnam 23, La Salle Prep 19

Mid-Willamette Conference

Central 36, Corvallis 30

Crescent Valley 26, South Albany 25

Dallas 35, Lebanon 7

Silverton 56, Woodburn 14

Midwestern League

Crater 49, Springfield 35

Churchill 35, Eagle Point 7

Ashland 31, Marist Catholic 6

Intermountain Conference

Summit 49, Bend 7

Ridgeview 43, Mountain View 35

Columbia River Conference

Hermiston 36, Hood River Valley 28

Pendleton 49, The Dalles 20

Non-League

Redmond 59, North Eugene 26

Class 4A results:

Cowapa League

Banks 48, Astoria 14

Tillamook 20, Valley Catholic 0

Scappoose 55, Seaside 6

Tri-Valley Conference

Crook County 42, Estacada 16

Molalla 20, Gladstone 14

Far West League

Siuslaw 21, Brookings-Harbor 20

North Bend 10, Marshfield 7

South Umpqua 47, Douglas 4

Oregon West Conference

Cascade 50, North Marion 7

Newport 17, Yamhill-Carlton 13

Philomath 41, Stayton 21

Sky-Em League

Cottage Grove 19, Junction City 14

Sisters 21, Elmira 16

Sweet Home 25, Sutherlin 21

Skyline Conference

Henley 28, Klamath Union 0

North Valley 35, Hidden Valley 6

Mazama 25, Phoenix 0

Greater Oregon League

La Grande 46, Ontario 43

Baker 60, McLoughlin/Griswold 0

Non-League

Corbett 60, Madras 28

Class 3A results:

Lewis & Clark League

Rainier 34, Warrenton/Jewell 8

Clatskanie 55, Portland Christian/Columbia Christian 7

West Valley League

Dayton 35, Taft 28

Amity 51, Willamina 20

Santiam Christian 52, Sheridan/Sheridan Japanese Char. 9

PacWest Conference

Scio 74, Jefferson 14

Salem Acad. 69, Chemawa 0

Blanchet Catholic 42, Colton 14

Mountain Valley Conference

Coquille/Pacific 54, Glide 0

Pleasant Hill 32, Creswell 12

Harrisburg 54, La Pine 0

Eastern Oregon League

Vale 49, Nyssa 8

Umatilla 35, Riverside 24

Southern Cascade League

Lakeview 48, Illinois Valley 0

Non-League

Horizon Christian-Tualatin 76, Gervais 6

Class 2A results:

Northwest League

Vernonia 56, Nestucca 34

Knappa At Neah-Kah-Nie, Canceled

Tri-River Conference

Kennedy 34, St. Paul 7

Regis 35, Central Linn 18

Mountain View Conference

Oakland 40, Bonanza 26

Sunset Conference

Reedsport 47, Waldport 0

Toledo 62, Bandon 6

Myrtle Point 32, Gold Beach 20

Columbia Basin Conference

Heppner 61, Irrigon 14

Stanfield 62, Pilot Rock/Nixyaawii 6

Weston-McEwen 36, Culver 6

Wapiti League

Burns 49, Union/Cove 6

Imbler 36, Enterprise 6

Non-League

Monroe 40, Santiam 30

Elgin 110, Powder Valley 58

Class 1A results:

Special District 1

Crane 98, Monument/Dayville 8

Pine Eagle 54, Echo 6

Adrian 62, Jordan Valley 28

Wallowa 84, Joseph 26

Special District 2

Days Creek 62, Elkton 24

Powers 52, Butte Falls 8

Prospect Char. 64, Gilchrist 40

Chiloquin 56, North Lake 14

Hosanna Christian 22, Triad 6

Special District 3

Triangle Lake 50, Siletz Valley Early College Acad. 46

Falls City/Kings Valley Char. 52, Alsea 6

Mohawk 84, McKenzie 34

North Douglas 78, Mapleton 56

Yoncalla 77, Lowell 30

Special District 4

Perrydale 52, Sherman 20

Dufur 50, Ione 14

Mitchell/Spray/Wheeler 36, South Wasco County 0

JW_DISQUS_ADD_A_COMMENT