Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites


PREPS: Boys basketball playoffs

Share

TRIBUNE FILE PHOTO: JONATHAN HOUSE - Franklin High's 6-11 senior center, Joseph Smoyer (right), will lead the PIL co-champion Quakers into the state playoffs in a Wednesday home game against Lake Oswego.OREGON SCHOOL ACTIVITIES ASSOCIATION BOYS BASKETBALL PLAYOFFS

CLASS 6A

First round

Wednesday

Barlow at West Linn, 7 p.m.

Sunset at Oregon City, 7 p.m.

David Douglas at North Medford, 6 p.m.

South Eugene at Jesuit, 7 p.m.

Cleveland at Westview, 7 p.m.

West Salem at Tigard, 6 p.m.

Forest Grove at Jefferson, 7 p.m.

Sprague at Central Catholic, 7 p.m.

Canby at Clackamas, 7 p.m.

Lake Oswego at Franklin, 7 p.m.

Tualatin at McNary, 7 p.m.

Southridge at South Salem, 7 p.m.

Lincoln at Beaverton, 7 p.m.

Century at Sheldon, 7 p.m.

Grant at Newberg, 7 p.m.

Centennial at South Medford, TBD

Second round

Eight games on Saturday

State tournament

March 10-12, Chiles Center

CLASS 5A

Play-in

Wednesday

Hood River Valley at Milwaukie

Putnam at Summit

Bend at Parkrose, 6 p.m.

La Salle Prep at Hermiston, 6 p.m.

Crater at Lebanon

South Albany at Ashland, 7 p.m.

Eagle Point at Central

Woodburn at Marist Catholic, 7 p.m.

First round

Eight games on Saturday

State tournament

March 10-12, Gill Coliseum, Corvallis

CLASS 4A

First round

Friday

Molalla at Marshfield, 8:30 p.m.

Saturday

South Umpqua at Philomath

Sisters at Henley

Baker at Cottage Grove, 6 p.m.

Gladstone at North Marion, 5 p.m.

Newport at Scappoose, 5 p.m.

Cascade at Astoria

La Grande at Seaside, 6:30 p.m.

State tournament

March 10-12, Liberty and Forest Grove highs

CLASS 3A

State tournament

Thursday-Saturday, Marshfield and North Bend highs

Quarterfinals

Thursday, at Marshfield High

Santiam Christian vs. De La Salle North Catholic, 1:30 p.m.

Colton vs. Dayton, 3:15 p.m.

St. Mary’s (Medford) vs. Blanchet Catholic, 6:30 p.m.

Portland Adventist Academy vs. Amity, 8:15 p.m.

CLASS 2A

State tournament

Thursday-Saturday, Pendleton Convention Center

Quarterfinals

Thursday

Imbler vs. Western Mennonite, 1:30 p.m.

Kennedy vs. Regis, 3:15 p.m.

Bandon vs. Heppner, 6:30 p.m.

Burns vs. Vernonia, 8:15 p.m.

CLASS 1A

State tournament

Thursday-Saturday, Baker High

Quarterfinals

Thursday

Damascus Christian vs. Yoncalla, 1:30 p.m.

Crosshill Christian vs. Columbia Christian, 3:15 p.m.

Hosanna Christian vs. Nixyaawii, 6:30 p.m.

Silez Valley Early College Academy vs. Sherman, 8:15 p.m.