FONT

MORE STORIES


The Portland Tribune's comprehensive breakdown of games and happenings for Nov. 30-Dec. 4

CALENDARThursday, Nov. 30

Blazers: Milwaukee at Portland, 7 p.m.

Prep boys basketball: Horizon Christian at Portland Adventist Academy, 7 p.m.

College women's basketball: Seattle Pacific at Concordia, 7 p.m.

College men's basketball: Concordia at Western Washington, 7 p.m.

Racquetball: John Pelham Memorial/Pro Kennex Tournament of Champions, Multnomah Athletic Club

Friday, Dec. 1

College men's basketball: Boise State at Oregon, 6:30 p.m. … Evergreen State at Warner Pacific, Northwest at Multnomah, 7:30 p.m. … Lewis & Clark at Willamette, 8 p.m. … Portland CC at Spokane Tournament

College women's basketball: Evergreen State at Warner Pacific, Northwest at Multnomah, 5:30 p.m. … Lewis & Clark at Willamette, 6 p.m. … Nevada at Oregon State, 9 p.m.

College women's volleyball: NCAA first round — Oregon State vs. North Carolina State, at Austin, Texas, 2:30 p.m. ... Oregon vs. Kennesaw State, at Provo, Utah, 3 p.m.

College men's wrestling: Las Vegas Invitational

College swimming: Oregon State women at Husky Invite … Lewis & Clark at Logger Invite

Prep boys basketball: Riverdale vs. Umatilla (Vernonia Tournament), 4:30 p.m. … Oregon Episcopal School vs. Astoria (at Knappa Tournament), 5:30 p.m. … David Douglas at Tigard (Cody Hardin Invitational), 6:45 p.m. … Madison at Centennial, Roosevelt at Sherwood, Parkrose at Battle Ground, 7 p.m. … Camas (Wash.) at Wilson, Beaverton at Cleveland, Aloha at Franklin, Gresham at Benson, 7:15 p.m. … Jesuit at Clackamas, Harrisburg at Catlin Gabel, Portland Waldorf at City Christian, 7:30 p.m. … De La Salle at Bill Spelgatti Memorial Tournament (at Sutherlin) … Portland Christian at Silver Cross Tournament (at East Linn Christian Academy)

Prep girls basketball: Astoria vs. Oregon Episcopal School (at Knappa Tournament), 4 p.m. … Harrisburg at Catlin Gabel, Portland Waldorf at City Christian, 6 p.m. … Wilson at Grants Pass, 6:45 p.m. … Westview at St. Mary's Academy, 7 p.m. … Benson at Jesuit, Centennial at Madison, West Linn at Lincoln, McKay at Jefferson, Liberty at Grant, 7:15 p.m. … Roosevelt at David Douglas, 7:30 p.m. ... Portland Christian at Silver Cross Tournament (at East Linn Christian Academy) … Riverdale at Vernonia Tournament

Prep wrestling: Cleveland, Wilson at McNary Tournament … Franklin, Lincoln at Reynolds Tournament … West Linn at David Douglas, 4 p.m.

Prep swimming: Lincoln vs. Madison, Grant vs. Wilson (at Dishman Pool), 6 p.m.

Racquetball: John Pelham Memorial/Pro Kennex Tournament of Champions, Multnomah Athletic Club

Roller derby: Heartless Heathers vs. Lava City Roller Dolls Smokin' Ashes (Bend), Oaks Amusement Park, 8 p.m.

Saturday, Dec. 2

Blazers: New Orleans at Portland, 7 p.m.

Prep football: Clackamas vs. South Medford, OSAA Class 6A championship, Reser Stadium, 12:30 p.m.

Prep boys basketball: Toledo vs. Oregon Episcopal School (at Knappa Tournament), 2 p.m. … City Christian at Open Door Christian Academy, 4 p.m. … Central Catholic at Roosevelt, 5:15 p.m. … De La Salle North Catholic at Bill Spelgatti Memorial Tournament (at Sutherlin) … Portland Christian at Silver Cross Tournament (at East Linn Christian Academy) … Riverdale at Vernonia Tournament

Prep girls basketball: Crescent Valley vs. Roosevelt (at David Douglas), Toledo vs. Oregon Episcopal School (at Knappa Tournament), 12:30 p.m. … Grants Pass at Jesuit, 4 p.m. … Central Catholic at Tigard, 7 p.m. … Portland Christian at Silver Cross Tournament (at East Linn Christian Academy)

Prep cross country: Nike Cross Nationals, Glendoveer Golf Course ... Foot Locker West Regional, Walnut, Calif.

College women's basketball: Weber State at Oregon, Portland State at Gonzaga, Concordia at Saint Martin's, Blue Mountain at Portland CC (PCC Cascade), 2 p.m. … Northwest at Warner Pacific, Evergreen State at Multnomah, 5:30 p.m. … Utah State at Oregon State, 9 p.m.

College men's basketball: Portland Bible at Portland State (at Lewis & Clark), 1 p.m. … Loyola Marymount at Oregon State, 2 p.m. … Concordia at Simon Fraser, 7 p.m. … Northwest at Warner Pacific, Evergreen State at Multnomah, 7:30 p.m. … Portland CC at Spokane Tournament

College men's wrestling: Oregon State at Las Vegas Invitational … Warner Pacific at Clackamas Duals, noon

College women's volleyball: NCAA second round — Oregon (if wins Friday) vs. BYU or American, at Provo, Utah ... Oregon State (if wins Friday) vs. Texas or Fairfield, at Austin, Texas

College swimming: Oregon State women at Husky Invite … Lewis & Clark at Logger Invite

Prep wrestling: Grant, Jefferson, Madison at Oregon City Tournament … Roosevelt at Smoker Invitational (at Tillamook)

Racquetball: John Pelham Memorial/Pro Kennex Tournament of Champions, Multnomah Athletic Club

Roller derby: Rose Petals (Daughters of Doom vs. Voodoo Dolls), Rosebuds (Undead Avengers vs. Little Red Riveters), Oaks Amusement Park, 6 p.m.

Sunday, Dec. 3

Winterhawks: Saskatoon at Portland, Moda Center, 5 p.m.

Seahawks: Philadelphia at Seattle, 5:30 p.m.

College swimming: Oregon State women at Husky Invite … Lewis & Clark at Logger Invite

College men's basketball: Portland CC at Spokane Tournament

College women's basketball: Green River at Portland CC (PCC Cascade), 2 p.m.

Racquetball: John Pelham Memorial/Pro Kennex Tournament of Champions, Multnomah Athletic Club

Monday, Dec. 4

Prep boys basketball: City Christian at Portland Christian (KNOVA Learning Center), 6 p.m.

Prep boys basketball: City Christian at Portland Christian (KNOVA Learning Center), 7:30 p.m.

College women's basketball: Pacific at Lewis & Clark, 6 p.m.

College men's basketball: Pacific at Lewis & Clark, 8 p.m.

Horse racing: Live at Portland Meadows, noon

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine