Featured Stories


Hanna second, Johnstun fourth at Northwest Oregon Conference Cross Country Preview

Lions girls come across second, boys fourth


PAMPLIN MEDIA PHOTO: JIM BESEDA - Wilsonville senior Haley Prusse and Lions senior Josie Hanna race for second in the Northwest Oregon Conference Preview on Wednesday at Blue Lake Park in Gresham.PAMPLIN MEDIA PHOTO: JIM BESEDA - Milwaukie junior Juan Gudino, left, and Lions senior Ben Johnstun, right, contend for third place less than a mile from the finish line at the Northwest Oregon Conference Preview on Wednesday at Blue Lake Park in Gresham.Josie Hanna and Ben Johnstun are Northwest Oregon Conference front-runners once again.

The seniors took respective second and fourth for Lions girls' and boys' cross country at the Northwest Oregon Conference Preview on Wednesday at Blue Lake Park in Gresham.

Hanna, the defending conference champion, crossed the finish line in 20 minutes and 31.1 seconds behind Wilsonville junior and repeat champion Brooklyn Stenstrom's 19:37.4, and helped the St. Helens girls, also back from the Northwest Oregon title, to second with 44 points.

The Wildcats (27) took first.

Cheyenne Trainer came in sixth (21:06.6) and Anna Luttrell finished seventh (21:08.5), followed by Mackenzie Trainer (13th, 22:08), Krista LaMunyon (16th, 22:19.1), Alyssa Fite (31st, 24:21.4) and Genny Luttrell (24:24.9).

Johnstun's 17:22 trailed Wilsonville junior Nicholas Whitaker's winning 15:59, Sandy senior and defending conference champion Michael Callaway's 16:45.6 and Milwaukie junior Juan Gudino's 17:15.4.

Cooper Montgomery (13th, 18:34.5), Jared Barley (17th, 18:41), Dakotah Camberg (22nd, 19:04), Cash Lapping (25th, 19:22.1), Jacob Falk (20:10.4) and Noah Nelsen (21:32.6) joined Johnstun for fourth place as a team (78).

Wilsonville (39) also won the boys' meet ahead of Sandy (63) and La Salle Prep (77).

In the Nike Ultimook Race XC Invitational on Saturday, Sept. 3, at Hydrangea Ranch in Tillamook, Johnstun went 16th (18:23.6) to Class 6A West Salem senior and defending state champion Ahmed Muhumed (17:15.5), Class 5A Hood River Valley senior Jesse Wiley (17:18) and Class 6A Lakeridge senior Matt Lautze (17:34.3).

Camberg (77th, 21:01.3), Joey Johnstun (22:05.8), Falk (128th, 24:18.7) and Barley (137th, 25:24.3) brought the side to 16th (399) behind West Salem (38), Hood River Valley (58) and Lakeridge (81).

In the girls' race, Anna Luttrell (25th, 23:08.1), Hanna (29th, 23:22.1), Cheyenne Trainer (40th, 23:48.3), Genny Luttrell (74th, 25:59.3) and Taskca Benjamin (99th, 27:07.3) followed Crescent Valley junior McKenna Henke (20:10), Hood River senior Daisy Dolan (20:14.3) and her freshman teammate Lottie Bromham (20:41.2).

At the Nike Bill Chapman Invitational on Thursday, Sept. 1, at Rood Bridge Park in Hillsboro, the Lions girls were 10th (229) behind Class 6A powers Jesuit (26), Tualatin (69) and St. Mary's Academy (73).

Trainer was 31st in 21:41.5 behind St. Mary's senior Lara Rix (18:40.2), Tualatin senior Kate Intile (19:00.7) and Jesuit sophomore Makenna Schumacher (19:04.8).

Anna Luttrell (32nd, 21:42.3), Hanna (45th, 22:09.6), LaMunyon (72nd, 23:24.9), Fite (24:16.8) and Genny Luttrell (91st, 24:53) completed the effort.

Ben Johnstun (39th, 18:18), Camberg (85th, 19:39.5), Barley (95th, 19:51.9), Joe Johnson (129th, 20:45.9), Falk (138th, 21:23.6) and Nelsen (162nd, 23:59.6) ran but the St. Helens boys did not receive a team score.

The Lions are scheduled to run at the Three Course Challenge on Sept. 17 at Camp Rilea in Warrenton.

Nike Bill Chapman Invitational

Thursday, Sept. 1

at Rood Bridge Park, Hillsboro

Boys

Team scores

1. Jesuit 19

2. Aloha 81

3. Valley Catholic 117

4. Tualatin 119

5. Southridge 177

5,000-meter run

1. Joshua Schumacher, Jesuit, 16:02

39. Ben Johnstun, SH, 18:18

85. Dakotah Camberg, SH, 19:39.5

95. Jared Barley, SH, 19:51.9

129. Joe Johnson, SH, 20:45.9

138. Jacob Falk, SH, 21:23.6

162. Noah Nelson, SH, 23:59.6

Girls

Team scores

1. Jesuit 26

2. Tualatin 69

3. St. Mary's Academy 73

4. Oregon City 175

5. Lake Oswego 183

6. Newberg 185

7. Southridge 191

8. Aloha 203

9. Catlin Gabel 212

10. St. Helens 229

5,000-meter run

1. Lara Rix, St. Mary's Academy, 18:40.2

31. Cheyenne Trainer, SH, 21:41.5

32. Anna Luttrell, SH, 21:42.3

45. Josie Hanna, SH, 22:09.6

72. Krista LaMunyon, SH, 23:24.9

83. Alyssa Fite, SH, 24:16.8

91. Genny Luttrell, SH, 24:53

Nike Ultimook Race XC Invitational

Saturday, Sept. 3

at Hydrangea Ranch in Tillamook

Class 1A-4A

Boys

Team scores

1. Washougal 86

2. Tillamook 131

3. Stayton 143

4. Newport 149

5. Junction City 188

6. Taft 235

7. Scappoose 246

8. Horizon Christian 258

9. Yamhill-Carlton 290

10. R A Long 308

5,000-meter run

1. Gabriel Dinnel, Washougal, 17:10.14

31. Matthew Carrier, S, 19:50.6

40. Josiah Oliver, S, 20:15.8

47. Caleb Peckover, S, 20:38.5

72. Quincy Reynolds, S, 21:12.6

82. Owen Ross, S, 21:20.5

91. Isaiah Ebert, S, 21:29.6

98. Will Harley, S, 21:47

Girls

Team scores

1. Tillamook 58

2. Estacada 76

3. Washougal 102

4. Junction City 125

5. Newport 182

5,000-meter run

1. Linnaea Kavulich, S, 20:39.6

27. Grace Rieman, S, 24:24.7

54. Emily Marquardt, S, 25:54.2

82. Lisbeth Melgar, S, 27:05.7

Class 5A-6A

Boys

Team scores

1. West Salem 38

2. Hood River Valley 58

3. Lakeridge 81

4. West Linn 131

5. Crescent Valley 138

6. Kelso 242

7. Central 244

8. Cleveland 250

9. Wilsonville 255

10. Tigard 293

11. Centennial 308

12. Shelton 311

13. Madison 324

14. North Salem 325

15. Sherwood 398

16. St. Helens 399

17. Forest Grove 417

18. Hillsboro 532

19. McKay 585

5,000-meter run

1. Ahmed Muhumed, West Salem, 17:15.5

16. Ben Johnstun, SH, 18:23.6

77. Dakotah Camberg, SH, 21:01.3

111. Joey Johnston, SH, 22:05.8

128. Jacob Falk, SH, 24:18.7

137. Jared Barley, SH, 25:24.3

Girls

Team scores

1. Hood River Valley 30

2. West Linn 92

3. Crescent Valley 105

4. Wilsonville 122

5. Cleveland 150

6. Kelso 193

7. Lakeridge 196

8. Lake Oswego 215

9. St Helens 232

10. North Salem 237

5,000-meter run

1. McKenna Henke, Crescent Valley, 20:10

25. Anna Luttrell, SH, 23:08.1

29. Josie Hanna, SH, 23:22.1

40. Cheyenne Trainer, SH, 23:48.3

74. Genny Luttrell, SH, 25:59.3

99. Taskca Benjamin, SH, 27:07.3

Northwest Oregon Conference Preview

Wednesday

at Blue Lake Park, Gresham

Boys

Team scores

1. Wilsonville 39

2. Sandy 63

3. La Salle Prep 77

4. St Helens 78

5. Milwaukie 114

5,000-meter run

1. Nicholas Whitaker, Wilsonville, 15:59.3

4. Ben Johnstun, SH, 17:22

13. Cooper Montgomery, SH, 18:34.5

17. Jared Barley, SH, 18:41

22. Dakotah Camberg, SH, 19:04

25. Cash Lapping, SH, 19:22.1

36. Jacob Falk, SH, 20:10.4

49. Noah Nelsen, SH, 21:32.6

Girls

Team scores

1. Wilsonville 27

2. St Helens 44

3. Sandy 84

4. La Salle Prep 98

5. Putnam 118

6. Hillsboro 156

7. Parkrose 173

5,000-meter run

1. Brooklynn Stenstrom, Wilsonville, 19:37.4

2. Josie Hanna, SH, 20:31.1

6. Cheyenne Trainer, SH, 21:06.6

7. Anna Luttrell, SH, 21:08.5

13. Mackenzie Trainer, SH, 22:08

16. Krista LaMunyon, SH, 22:19.1

31. Alyssa Fite, SH, 24:21.4

32. Genny Luttrell, SH, 24:24.9