Featured Stories


Week Nine high school football scores are here

OUTLOOK PHOTO: DAVID BALL - Clackamas running back Richie Mock-Seratt breaks through a hole for a first down in Friday's 49-32 win at Reynolds. The final score always matters.

Always.

And never more than in Week Nine of the 2015 high school football season, as the state's football teams battled their way to league titles, state playoff berths and pride.

Friday night's docket included 25 games at the Class 6A level, while Class 5A teams played in another 16 more, and Class 4A teams geared up for seven Play-In gaes that will set the table for their upcoming state playoffs.

You can see standings for each of the state's leagues by clicking here, then choosing the tab that will take you to the classification of your choice.

To see all of this week's stories, click here.

Class 6A results:

Portland Interscholastic League

Jefferson 20, Roosevelt 18

Lincoln 36, Grant 6

Wilson 63, Madison 12

Franklin 50, Cleveland 6

Metro League

Jesuit 70, Beaverton 0

Southridge 26, Glencoe 7

Westview 77, Aloha 38

Sunset 21, Century 12

Mt. Hood Conference

Oregon City 65, Barlow 7

Clackamas 49, Reynolds 32

Central Catholic 45, David Douglas 13

Centennial 28, Gresham 6

Three Rivers League

West Linn 30, Canby 14

Tualatin 28, Tigard 14

Sherwood 54, Newberg 7

Lake Oswego 58, Lakeridge 20

Greater Valley Conference

South Salem 35, West Albany 19

Sprague 21, McNary 14

West Salem 21, McKay 0

Forest Grove 28, McMinnville 20

Southwest Conference

Sheldon 64, North Medford 14

South Eugene 30, Roseburg 28

Grants Pass 35, Willamette 7

South Medford 48, Thurston 22

Non-League

Summit 50, North Salem 7

Class 5A Results:

Northwest Oregon Conference

Milwaukie 20, Sandy 13

Liberty 50, La Salle Prep 14

Putnam 22, Parkrose 14

Wilsonville 56, Hillsboro 14

Mid-Willamette Conference

South Albany 35, Corvallis 34

Silverton 28, Dallas 0

Central 65, Woodburn 0

Lebanon 26, Crescent Valley 21

Midwestern League

Ashland 55, Eagle Point 16

Crater 30, Churchill 15

Springfield 44, Marist 33

Intermountain Conference

Redmond 48, Ridgeview 0

Bend 27, Mountain View 6

Columbia River Conference

Hermiston 28, Pendleton 12

Hood River Valley 33, The Dalles 14

Non-League

St. Helens 48, North Eugene 20

Class 4A Results:

Play-In Round

Astoria 7, South Umpqua 6

Marshfield 44, Sweet Home 14

Crook County 49, Henley 23

Cascade 61, Klamath Union 7

North Marion 35, Phoenix 20

Junction City 24, Siuslaw 21

Gladstone 22, Stayton 14

Class 3A Results:

Lewis & Clark League

Rainier 28, Clatskanie 13

Warrenton/Jewell 28, Portland Christian/Columbia Christian 0

West Valley League

Amity 16, Dayton 8

Santiam Christian 32, Horizon Christian 0

Willamina 22, Sheridan/Sheridan Japanese Char. 12

PacWest Conference

Colton 14, Jefferson 7

Scio 64, Chemawa 6

Blanchet Catholic 54, Gervais 0

Mountain Valley Conference

Coquille/Pacific 24, Harrisburg 20

Pleasant Hill 64, La Pine 20

Creswell 20, Glide 12

Eastern Oregon League

Riverside 20, Nyssa 14

Vale 56, Umatilla 6

Southern Cascade League

Lakeview 15, St. Mary's 7

Cascade Christian 62, Illinois Valley 0

Non-League

Salem Acad. 54, King's Way Christian, Wash., 14

Taft 36, Burns 34

Riddle 52, Rogue River 18

Class 2A Results:

Northwest League

Gaston At Neah-Kah-Nie, canceled

Vernonia 34, Knappa 22

Tri-River Conference

Regis 28, Santiam 6

Central Linn 41, St. Paul 14

Mountain View Conference

Oakridge 20, Oakland 14

Lost River 45, Bonanza 7

Sunset Conference

Bandon 14, Gold Beach 8

Toledo 18, Waldport 15

Reedsport 46, Myrtle Point 0

Columbia Basin Conference

Irrigon 56, Pilot Rock/Nixyaawii 14

Heppner 20, Weston-Mcewen 0

Stanfield 41, Culver 26

Wapiti League

Union/Cove 32, Enterprise 14

Imbler 58, Grant Union 34

Non-League

Sherman 58, Elgin 52

Monroe 38, Nestucca 8

Class 1A Results:

Special District 1

Crane 60, Powder Valley 8

Joseph 72, Harper/Huntington 12

Pine Eagle 56, Jordan Valley 28

Echo 79, Monument/Dayville 6

Adrian 46, Wallowa 14

Special District 2

Elkton 26, Gilchrist 20 (OT)

North Lake 50, Butte Falls 22

Powers 50, Chiloquin 0

Glendale 56, Prospect Char. 54

Days Creek 44, Triad 30

Special District 3

North Douglas 36, Falls City/Kings Valley Char. 12

Yoncalla 55, Triangle Lake 6

Mckenzie 82, Alsea 76

Lowell 70, Siletz Valley Early College Acad. 22

Mohawk 80, Mapleton 32

Special District 4

Perrydale 62, Arlington/Condon 14

Ione 77, South Wasco County 14

Dufur 54, Mitchell/Spray/Wheeler 12

JW_DISQUS_ADD_A_COMMENT