Featured Stories


Week Seven high school football scores are here

TIMES PHOTO: MILES VANCE - Beaverton's (from left) King Weatherly, Carson Crawford and Mateo Talalemotu run to congratulate quarterback Sam Noyer on his fourth-quarter touchdown run during their team's 17-14 win at Beaverton High School on Friday night.It's all about the bottom line.

Whether you're talking about business, or in this case, high school football, results matter.

And seven weeks into the 2015 high school football season, the state's football teams are turning up the heat as they battle for playoff positions in league and conference play.

Friday night's docket included 24 games at the Class 6A level, while Class 5A teams played in another 17 more, and Class 4A teams geared up for 20 of their own.

You can see standings for each of the state's leagues by clicking here, then choosing the tab that will take you to the classification of your choice.

To see all of this week's stories, click here.

Class 6A results:

Portland Interscholastic League

Lincoln 40, Wilson 7

Franklin 49, Madison 10

Roosevelt 48, Cleveland 7

Metro League

Westview 48, Century 14

Beaverton 17, Southridge 14

Jesuit 70, Glencoe 7

Sunset 20, Aloha 9

Mt. Hood Conference

Centennial 43, David Douglas 13

Oregon City 63, Reynolds 21

Clackamas 34, Gresham 7

Central Catholic 30, Barlow 14

Three Rivers League

Newberg 46, Canby 32

West Linn 48, Tigard 28

Tualatin 42, Lakeridge 34

Sherwood 1, Lake Oswego 0

Greater Valley Conference

South Salem 39, North Salem 14

McMinnville 28, McKay 7

West Salem 43, McNary 40

Forest Grove 23, West Albany 17

Southwest Conference

Willamette 36, North Medford 29

Grants Pass 44, Roseburg 43

South Medford 38, South Eugene 14

Sheldon 56, Thurston 0

Non-League

Grant 39, Sprague 34

Class 5A results:

Northwest Oregon Conference

Wilsonville 45, Putnam 14

St. Helens 48, Milwaukie 17

La Salle 42, Sandy 28

Hillsboro 46, Parkrose 24

Mid-Willamette Conference

Central 35, Silverton 21

Dallas 20, Crescent Valley 0

Corvallis 55, Woodburn 14

South Albany 38, Lebanon 21

Midwestern League

Crater 31, Eagle Point 14

Springfield 44, Ashland 21

Churchill 20, Marist Catholic 14

Intermountain Conference

Redmond 50, Mountain View 27

Summit 59, Ridgeview 7

Columbia River Conference

Hood River Valley 42, Pendleton 21

Hermiston 56, The Dalles 10

Non-League

North Eugene 61, Colton 0

Liberty 45, Bend 21

Class 4A results:

Cowapa League

Astoria 36, Seaside 3

Scappoose 53, Tillamook 23

Banks 39, Valley Catholic 12

Tri-Valley Conference

Molalla 33, Madras 0

Gladstone 45, Estacada 37

Far West League

Marshfield 50, South Umpqua 6

Siuslaw 42, Douglas 20

North Bend 47, Brookings-Harbor 7

Oregon West Conference:

Cascade 31, Stayton 7

Philomath 67, Yamhill-Carlton 18

North Marion 30, Newport 12

Sky-Em League

Sisters 34, Junction City 10

Sweet Home 27, Elmira 14

Cottage Grove 44, Sutherlin 0

Skyline Conference

Mazama 69, North Valley 14

Phoenix 21, Klamath Union 0

Greater Oregon League

Ontario 56, Mcloughlin/Griswold 7

La Grande 50, Baker 27

Non-League

Ridgefield, Wash., 30, Crook County 13

Class 3A results:

Lewis & Clark League

Clatskanie 28, Warrenton/Jewell 14

Rainier 54, Portland Christian/Columbia Christian 26

West Valley League

Taft 60, Willamina 0

Santiam Christian 30, Amity 7

Horizon Christian-Tualatin 46, Sheridan/Sheridan Japanese Char. 0

PacWest Conference

Jefferson 34, Chemawa 12

Blanchet Catholic 27, Salem Acad. 21 (2 OTs)

Scio 72, Gervais 0

Mountain Valley Conference

Harrisburg 40, Creswell 12

Pleasant Hill 36, Glide 26

Coquille/Pacific 54, La Pine 0

Eastern Oregon League

Vale 70, Riverside 12

Southern Cascade League

St. Mary's-Medford 59, Illinois Valley 0

Cascade Christian 55, Lakeview 8

Class 2A results:

Northwest League

Vernonia 34, Gaston 10

Nestucca 46, Knappa 0

Tri-River Conference

Santiam 38, St. Paul 27

Central Linn 33, Kennedy 0

Mountain View Conference

Monroe 50, Bonanza 6

Sunset Conference

Bandon 41, Waldport 40

Reedsport 47, Gold Beach 7

Toledo 18, Myrtle Point 6

Columbia Basin Conference

Heppner 60, Stanfield 6

Weston-Mcewen 37, Irrigon 12

Culver 34, Pilot Rock/Nixyaawii 20

Wapiti League

Burns 1, Enterprise 0

Class 1A results:

Special District 1

Crane 60, Harper/Huntington 0

Adrian 82, Monument/Dayville 24

Wallowa 70, Powder Valley 14

Pine Eagle 44, Joseph 42 (OT)

Special District 2:

Triad 58, North Lake 20

Camas Valley 58, Powers 40

Butte Falls 74, Elkton 12

Chiloquin 52, Prospect Char. 32

Hosanna Christian 71, Gilchrist 6

Days Creek 86, Glendale 28

Special District 3

Lowell 70, Mohawk 30

Yoncalla 57, North Douglas 14

Alsea 78, McKenzie 18

Falls City/Kings Valley Char. 24, Triangle Lake 21

Special District 4

Ione 36, Mitchell/Spray/Wheeler 34 (2 OTs)

Sherman 58, Arlington/Condon 28

Dufur 76, South Wasco County 28