Featured Stories


Hanna, St. Helens girls' track and field back to state

Lions boys and girls combine to qualify seven for Friday and Saturday at Hayward Field


PAMPLIN MEDIA PHOTO: DAVID BALL - Lions junior Josie Hanna will make her Class 5A track and field state championships debut in the 800-meter run and the girls' 1,600 relay on Friday and Saturday at Hayward Field at the University of Oregon in Eugene after missing last year's meet with an injury.The Lions girls are in a renaissance.

Josie Hanna, last year’s Northwest Oregon Conference 800-meter run champion who missed state with an injury, was second to La Salle Prep senior Talya Holenstein in 2 minutes, 17.69 seconds at the conference championships on Friday, May 13, at Wilsonville High School.

Hanna is the second seed as the girls, on to state for the sixth year in a row but did not receive a team score last season, enter Friday and Saturday at Hayward Field at the University of Oregon in Eugene.

“I’m excited for being there because I get to go to state,” said Hanna, a junior making her first such apperance. “I was happy with the [800 on Friday], and I PR’d by a lot.”

State events are set to begin at 9 a.m. on Friday and at 9:30 a.m. on Saturday.

The Lions boys, back from 23rd at state last year as they earned a team score for the sixth year in a row, were seventh with 50 points on Friday.

The girls were ninth (28.5).

Wilsonville’s boys (175 points), back from third at state, and the Wildcats girls (133) both won.

Lillianna Shriver, Sophie Estep, Hanna, Gabby Hora, Mackenzie Trainer and Cheyenne Trainer (second in the conference 1,600 relay in 4:09.40) are the fourth seed at state.

For the boys, Daniel Lujano was second in the conference 110-meter hurdles (15.41) and fourth in the triple jump (43 feet, 5 inches). He is the sixth seed in the 110 hurdles and the eighth seed in the triple jump.

Jacob Opdahl, third in the javelin (170-2), is the ninth seed.

Mason Rask, second in the pole vault (12-6) and fourth in the 300 hurdles (42.77), is the 12th pole vault seed.

“I’ve never been in the stadium,” said Rask, a junior. “I’ll watch the other athletes and study their form. I hope to clear 14 feet, 7 inches for the school record next year and PR at state this year.”

Dakotah Camberg, back from 10th at state in the high jump as a freshman last year, was third in the high jump (6-0) and is the 17th seed.

The Lions boys won their first state team championship in 2007 while the girls seek their first.

Ryan Byrd’s 1,500 title in 2012 was the most recent of the boys’ 16 individual state titles.

Katie Elliott, the last of eight St. Helens girls to complete the feat, won the Class 3A 100 and 200 dash in 1999.

“We are very excited to watch so many newcomers get the chance to compete at state,” Lions coach Cory Young said. “We had a great week of practice and can’t wait to get to Hayward and see what our athletes can do.”

Northwest Oregon Conference Championships

Friday, May 13

at Wilsonville High School

Boys

400-meter dash

4. Gabe Compton, 2:04.63

1,500-meter run

20. Brendan Fugere, 4:46.22

22. Jared Barley, 4:49.54

23. Isaac Munger, 5:10.27

3,000-meter run

17. Jarrett Boynton, 10:46.91

18. Jared Barley, 11:09.41

110-meter hurdles

2. Daniel Lujano, 15.41

300-meter hurdles

4. Mason Rask, 42.77

400-meter relay

7. Bryce Bumgardner, Sam Estep, Nate Funk, Mason Rask, 45.04

1,600-meter relay

7. Bryce Bumgardner, Daniel Lujano, Greg Maywald, Nate Funk, 3:40.74

Shot put

19. Miguel Olmedo, 35-10

22. Brayden Garver, 31-8.75

24. Daniel Suon, 28-9

Discus

15. Daniel Suon, 105-3

17. Jacob Opdahl, 99-8

20. Caden Denakis, 99-1

Javelin

3. Jacob Opdahl, 170-2

7. Richard Sass

15. Chase Parkhurst, 131-1

High jump

3. Dakotah Camberg, 6-0

Pole vault

2. Mason Rask, 12-6

8. Andrew Ziegler, 10-6

Long jump

15. Dakotah Camberg, 18-6.5

17. Bryce Bumgardner, 18-4

Triple jump

4. Daniel Lujano, 43-5

Girls

800-meter run

2. Josie Hanna, 2:17.69

3. Cheyenne Trainer, 2:27.09

1,500-meter run

13. Jennifer Prevish, 5:42.01

15. Alyssa Fite, 5:45.26

20. Sarah Sonnenburg, 6:09.55

3,000-meter run

10. Alyssa Fite, 12:30.68

18. Angela Willson, 14:08.42

300-meter hurdles

7. Gabby Hora, 50.48

400-meter relay

5. Isabelle Mendoza, Sophie Estep, Kendra Vandercook, Lillianna Shriver, 52.58

1,600-meter relay

2. Lillianna Shriver, Sophie Estep, Josie Hanna, Cheyenne Trainer, 4:09.40

Shot put

19. Brooke Naillon, 25-.5

20. Karla Morales, 24-9.25

23. Corin Cameron, 21-0

Discus

21. Corin Cameron, 68-0

23. Lochlain Wood, 64-8

26. Sara West, 60-2

Javelin

12. Sara West, 92-5

14. Sara Sparks, 89-7

21. Corin Cameron, 73-0

High jump

9. Hannah Brumbles, 4-0

Pole vault

t-8. Angela Willson, 7-6

Long jump

19. Kendra Vandercook, 13-4.5

23. Kaylee Wegner, 11-11

Triple jump

16. Kaylee Wegner, 27-1.5

Team scores

Boys

1. Wilsonville 175

2. Sandy 127

3. La Salle Prep 67

4. Milwaukie 66.5

5. Hillsboro 54

6. Parkrose 53

7. St. Helens 50

8. Liberty 36.5

9. Putnam 33

Girls

1. Wilsonville 133

2. Hillsboro 103.5

3. Sandy 102

4. La Salle Prep 92

5. Liberty 68

6. Milwaukie 62

7. Putnam 35

8. Parkrose 32

9. St. Helens 28.5