Featured Stories


Indians will chase first state track and field team championships this weekend

Ela, Davidson, Jones, Spang set 400 relay record, Davidson sets school 400 dash record at Cowapa League Championships


SPOTLIGHT PHOTO: JAKE MCNEAL - Indians sophomore Mackenzie Ela came up third in the girls’ shot put at 34 feet, 4 inches, helped the 400 relay team to a third-place, school-record 50.61 seconds, was fourth in the triple jump (29-10.5) and took fifth in the 100 hurdles (17.63) at the Cowapa League Track and Field Championships on Friday, May 13, at Scappoose High. The Indians are ever closer to their first state track and field team titles.

The boys (145 points) won their sixth Cowapa League Championship in a row and the girls (143) challenged defending state champion Astoria (234) for second on Friday, May 13, at Scappoose High.

The Class 4A state championships are scheduled to begin at 9 a.m. on Friday and at 9:30 a.m. on Saturday at Hayward Field at the University of Oregon in Eugene.

Henley’s girls look to defend their state title, as do the Astoria girls.

"I think that we have several athletes that can make it to the awards stand in their respective events, and that is always exciting to see," Indians coach David Harley said. "I think that the athletes also get excited about that, but also with the desire to get a season or lifetime best added into the emotions."

The Indians have won 22 individual state titles, the latest by Charlie Davidson in the girls’ 1,500-meter run and the boys’ 1,600 relay in 2014.

Lucy Davidson raced to the girls’ 400 dash championship in a school-record 59.33 seconds on Friday.

"The girls 400 relay and Lucy's 400 record(s) were not really a surprise as they had marks that indicated that it was possible, so when they achieved the new records it was exciting for sure, but not all that surprising," Harley said.

Mackenzie Ela, Davidson, Eleanor Jones and Alyssa Spang were third in the 400 relay in a school-record 50.61.

Linnaea Kavulich is the 3,000 run champion (11:30.77), and Eleanor Jones won the 100 hurdles (16.45).

Spang, Kavulich, Muth and Davidson won the 1,600 relay (4:09.60).

On the boys’ side, Michael Gift, Jacob Munoz, Braden Clark and Jarrett White (43.72) won Scappoose’s third league 400 relay championship in a row.

Sawyer Christopher won his second javelin title (182 feet, 8 inches) in as many years and also aced the discus (137-2).

In the 400 relay state seedings, Spang, Linnaea Kavulich, Muth, Davidson, Jones and Jessie Powell are third.

Davidson is third in the 400 dash.

Jessie Powell, who came up third (5-1) in the league high jump championships, is also third.

Jones is the sixth 100 hurdles seed and the 10th 300 hurdles seed.

Kavulich is the second seed in the 1,500 run and the seventh in the girls’ 3,000.

For the boys, John Kavulich, who was second (8:59.06) in the league 3,000, is the second seed at state.

Christopher is the second seed in the javelin and the sixth seed in the discus.

Gift, Munoz, Clark, White, Brennan Cox and Brennen McNabb are the fourth seed in the 400 relay.

White is the fifth seed in the 100 dash and the seventh seed in the 200.

At state last year, Clark ran to third at state in the 100 and the 200.

Gift, the now-graduated Joey Krupsky, Clark and White were fourth in the 400 relay.

Linnaea Kavulich was third in the 3,000.

Cowapa League Championships

Friday, May 13

at Scappoose High School

Scappoose results

Boys

100-meter dash

2. Jarrett White, 11.28

4. Braden Clark, 11.57

5. Michael Gift, 11.63

200-meter dash

2. Jarrett White, 23.08

3. Braden Clark, 23.19

5. Michael Gift, 23.71

400-meter dash

7. Brennen McNabb, 54.81

8. Tevin Jeannis, 55.99

800-meter run

6. Austin Sharp, 2:09.32

1,500-meter run

5. John Kavulich, 4:13.15

11. Matthew Kulp, 4:35.94

12. Shawn Stone, 4:44.35

3,000-meter run

2. John Kavulich, 8:59.06

110-meter hurdles

3. Brennan Cox, 17.09

5. Connor McNabb, 17.64

7. Chase Spratling, 18.17

300-meter hurdles

4. Brennan Cox, 42.34

6. Mason Reardon, 43.89

8. Connor McNabb, 43.97

400-meter relay

1. Michael Gift, Jacob Munoz, Braden Clark, Jarrett White, 43.72

1,600-meter relay

3. Michael Gift, Austin Sharp, Jarrett White, Braden Clark, 3:31.17

Shot put

5. Nate Maller, 42-6

6. Alex Hansen, 40-6.5

Discus

1. Sawyer Christopher, 137-2

3. Alex Hansen, 121-0

6. Antonio Guajardo, 117-6

Javelin

1. Sawyer Christopher, 182-8

3. Nate Maller, 165-2

11. Cameron Allen, 126-5

High jump

7. Jimmy Jones, 5-6

9. Tanner Kramer, 5-2

Pole vault

7. Josh Wills, 10-0

Long jump

4. Josh Wills, 19-1

10. Jack Margheim, 17-11

12. Nate Rieman, 17-2.25

Triple jump

5. Nate Rieman, 38-1

10. Josh Wills, 36-0

11. Connor McNabb, 35-2.5

Girls

200-meter dash

3. Lucy Davidson, 26.67

7. Sierra Stafford, 27.82

400-meter dash

1. Lucy Davidson, 59.33

3. Alyssa Spang, 1:00.74

800-meter run

5. Grace Rieman, 2:37.42

1,500-meter run

2. Linnaea Kavulich, 4:52.73

8. Georgia Benner, 5:40.35

11. Lauren Whisenhunt, 5:49.29

3,000-meter run

1. Linnaea Kavulich, 11:30.77

7. Georgia Benner, 12:21.41

10. Lauren Whisenhunt, 13:12.41

100-meter hurdles

1. Eleanor Jones, 16.45

5. Mackenzie Ela, 17.63

300-meter hurdles

2. Eleanor Jones, 48.40

400-meter relay

3. Mackenzie Ela, Lucy Davidson, Eleanor Jones, Alyssa Spang, 50.61

1,600-meter relay

1. Alyssa Spang, Linnaea Kavulich, Natalie Muth, Lucy Davidson, 4:09.60

Shot put

3. Mackenzie Ela, 34-4

8. Krystal Esterly, 28-2

9. Alyssa Bakkensen, 28-0

Discus

3. Ranay Laird, 108-11

7. Delaney Sprute, 91-3

9. Krystal Esterly, 85-3

Javelin

3. Jessie Powell, 111-10

6. Krystal Esterly, 99-10

8. Ariana Long, 89-6

High jump

3. Jessie Powell, 5-1

6. Lea Brodala, 4-8

Long jump

5. Sierra Stafford, 15-6

6. Natalie Muth, 15-1.5

Triple jump

3. Natalie Muth, 32-11.5

4. Mackenzie Ela, 29-10.5

5. Lea Brodala, 29-9

Team scores

Boys

1. Scappoose 145

2. Tillamook 133

3. Seaside 110

4. Banks 98

5. Valley Catholic 93

6. Astoria 78

Girls

1. Astoria 234

2. Scappoose 143

3. Valley Catholic 90

4. Banks 89

5. Tillamook 67

6. Seaside 30