×

Warning

Failed loading XML file.
StartTag: invalid element name
Extra content at the end of the document

FONT

MORE STORIES


Results for Gervais, Kennedy and St. Paul high schools at the 2018 State Track and Field Championships

PHIL HAWKINS - Kennedy junior Caitlyn Perez finished third in her heat of the 300 hurdles preliminary race in 53.30 to qualify for the finals at the 2A Track and Field State Championships.

2A Girls 300 Meter Hurdles

1. Aaliyah Burton, Elgin — 48.93

2. Kyndal Martin, Monroe — 50.59

3. Kailey Martin, Monroe — 50.74

4. Bryce Thul, Weston-McEwen — 51.09

5. Siobhan Holman, Pilot Rock — 51.28

6. Makenna Chapman, Central Linn — 52.40

7. Caitlyn Perez, Kennedy — 53.30

8. Dana Nyberg, Toledo — 54.10

9. Karissa Haderman, Neah-Kah-Nie — 54.73

10. Karli Bedard, Enterprise — 55.97

11. Isabella Sherwood, Faith Bible — 56.39

12. Kennedy Turner, Bandon — 56.96

PHIL HAWKINS - Gervais freshman Katie Hanson finished 12th in the 3A girls 200-meter dash preliminaries with a time of 27.58.

3A Girls 200 Meter Dash

1. Amber Cave, Cascade Christian — 25.74

2. Ronni VanZant, Sheridan — 26.07

3. Zoe Zurasky, Riverdale — 26.75

4. Anousha Greiveldinger, Catlin Gabel — 26.86

5. Patty Burres, Umatilla — 26.89

6. Tommi Villers, Santiam Christian — 27.01

7. Ana Zacarias, Irrigon — 27.03

8. Bailey Hittner, Blanchet Catholic — 27.10

9. Shelby Lamm, Creswell — 27.23

10. Jensyn Ford, St. Mary's — 27.37

11. McKenna Wilson, Coquille — 27.54

12. Katie Hanson, Gervais — 27.58

PHIL HAWKINS - Kennedy junior Nick Suing upped his personal best mark in the shot put to 43-02.75 to finish seventh in the event at the 2A Track and Field State Championships.

2A Boys Shot Put

1. Cristian Garcia, Monroe — 52-09.25

2. Tristan Bennett, Neah-Kah-Nie — 51-01

3. Derek Howard, Heppner — 48-04.5

4. Kirkland Scott, Regis — 47-07.25

5. Blaze Lepper, Enterprise — 45-03.75

6. Nicholas Merryman, Columbia CHristian — 44-03.75

7. Nick Suing, Kennedy — 43-02.75

8. Cody Caldwell, Weston-McEwen — 42-10.5

9. Isaac Warner, Myrtle Point — 42-04.75

10. Lalo Murillo, Lost River — 40-04

11. Ethan Burns, Enterprise — 38-09.25

12. Leo Voepel, Reedsport — 36-09.25

PHIL HAWKINS - Kennedy junior Lilly English upped her personal-best mark in the discus to 105-11 to finish fifth in the competition at the 2A Track and Field State Championships.

2A Girls Discus

1. Catylynn Duff, Culver — 146-01

2. Cori Sanders, East Linn Christian — 115-08

3. Katie Fajer, Faith Bible — 114-07

4. Paris Newdall, Gold Beach — 114-02

5. Lilly English, Kennedy — 105-11

6. Abby Lusco, Grant Union — 105-07

7. Sarah Fajer, Faith Bible — 101-07

8. Sierra Cargil, Oakridge — 95-04

9. Rebecca Reynolds, Stanfield — 90-09

10. Aspen Smith, Imbler — 87-05

11. Cassidy Jones, Oakland — 84-04

12. Maddi Brown, Myrtle Point — 82-05

2A Boys 400-meter Dash Prelims

1. Jacob Speed, Weston-McEwen — 51.82

2. James Madsen, Enterprise — 52.30

3. Dustin Baze, Central Linn — 52.55

4. Ryley Beyerlin, Lost River — 52.73

5. Brodey Lynn, Monroe — 52.89

6. Tyler Olson, Union, — 53.05

7. Jannick Schneider, Kennedy — 53.47

8. Andrew Vasquez, Vernonia — 54.02

9. Hunter Nichols, Heppner — 54.97

10. Jordan Myrand, Bandon — 55.19

11. Zachary Casberg, Toledo — 55.89

12. Isiah Mariscal, Columbia Christian — Disqualified (Lane Violation)

PHIL HAWKINS - Gervais freshman Katie Hanson won her preliminary heat in the 3A girls 400-meter dash in 1:02.14 to qualify for the finals.

3A Girls 400-meter Dash Prelims

1. Meghan Michels, St. Mary's — 1:00.23

2. Patty Burres, Umatilla — 1:00.35

3. Jensyn Ford, St. Mary's — 1:01.75

4. Katie Hanson, Gervais — 1:02.14

5. Caroline Cook, Catlin Gabel — 1:02.29

6. Kathryn Nyone, Portland Christian — 1:02.66

7. Ana Coronado, Blanchet Catholic — 1:02.94

8. Holly Floto, Glide — 1:03.00

9. Ana Zacarias, Irrigon — 1:03.28

10. Rachel Chambers, Pleasant Hill — 1:03.39

11. Audrey Miller, Santiam Christian — 1:03.76

12. Ella Knott, Taft — 1:04.83

PHIL HAWKINS - St. Paul's Rachel Vela finished third in with a time of 1:04.49 in her heat of the 2A girls 400-meter preliminary race to qualify for the finals.

2A Girls 400-meter Dash Prelims

1. Michelle Herbes, Union — 1:00.12

2. McKenzie Probst, Oakridge — 1:00.75

3. Riley Gray, Enterprise — 1:01.57

4. Irma Retano, Culver — 1:01.95

5. Abby Rigby, Pilot Rock — 1:03.59

6. Lily Persons, Regis — 1:03.59

7. Rachel Vela, St. Paul — 1:04.49

8. Brooklyn Davis, Columbia Christian — 1:05.48

9. Dina Schultz, Neah-Kah-Nie — 1:06.30

10. Kylie Lakey, Bandon — 1:07.10

11. Shannon Smith, Bandon — 1:08.81

12 Lily Allen, Canyonville — False Start

PHIL HAWKINS - St. Paul junior Rachel Vela qualified for the finals of the 2A girls 100-meter dash by finishing fifth in the preliminary heats with a time of 13.13.

2A Girls 100-Meter Dash Prelims

St. Paul's Rachel Vela punched her ticket to the finals of the 100-meter dash by finishing fifth in the preliminary heat with a time of 13.13.

Vela's time is her second-best finish this year in the event, behind only her personal-record time of 13.00 she set on the first day of the Tri-River Conference Championship last week.

1. Kaylee Wright, Grant Union — 12.78

2. Kyndal Martin, Monroe — 12.88

3. Aaliyah Burton, Elgin — 12.90

4. Gracie Robb, Central Linn — 12.93

5. Rachel Vela, St. Paul — 13.13

6. Lily Allen, Canyonville — 13.22

7. Hero Peters, Enterprise — 13.26

8. Maria Medina, Myrtle Point — 13.27

9. Abby Rigby, Pilot Rock — 13.27

10. Neziah Castillo, City Christian — 13.58

11. Tayler McAlpine, Toledo — 13.66

12. Ashley Campbell, Faith Bible — 13.68

13. Keree Graves, Weston-McEwen — 13.70

PHIL HAWKINS - Kennedy junior Hallie Sprauer set a new personal best in the high jump, clearing 5-03 to finish second overall in the event at the 2018 2A Track and Field State Championships.

2A Girls High Jump

Kennedy's Hallie Sprauer led the field throughout the 2A girls high jump competition before falling behind eventual champion Kaylee Wright of Grant Union on the final height of the meet to finish second overall with a personal-best height of 5-03.

Starting at 4-08, Sprauer was the only athlete in to clear the first six heights of the competition, heading into 5-03 with a lead over Wright, who failed her first attempt at 5-02.

But when Sprauer faltered on her first attempt at 5-03, Wright took the event by the reins, clearing the height on her first attempt to take the lead.

Sprauer was able to get over the bar on her second attempt to set a new PR, but both athletes failed on all three attempts at 5-04, giving Wright the state title and forcing Sprauer into the runner-up position.

1. Kaylee Wright, Grant Union — 5-03

2. Hallie Sprauer, Kennedy — 5-03

3. Hadley Brooksby, Oakland — 5-00

4. Jordyn Meadors, Central Linn — 5-00

5. Maddie O'Hare Gamache, Monroe — 4-11

6. Odessa Roberts, Vernonia — 4-10

7. Karli Bedard, Enterprise — 4-08

8. Makayla Silvia, Heppner — 4-06

8. Sarah Fajer, Faith Bible — 4-06

10. Rylee Bray, Pilot Rock — 4-04

11. Chas Walch, Waldport — 4-04

12. Kacey Heasley, Waldport — No Height

PHIL HAWKINS - Kennedy junior Alejandra Lopez (right) held the lead in the 2A girls 3,000-meter run for the first two and a half laps before giving way to eventual champion Sailor Hutton of Bandon (behind), placing second in the event with a personal-best time of 10:32.01

2A Girls 3,000 Meters

Kennedy junior Alejandra Lopez pulled out the best race of her career on the biggest stage, placing second overall in the 3,000-meter run in a personal-best time of 10:32.01.

Lopez led the field of runners for the first third of the race before conceding the lead to three-time state champion Sailor Hutton, who went on to win the event for the fourth consecutive year.

But Lopez kept pace with the Bandon senior and kicked into a near sprint over the final 200 meters to make up considerable distance on Hutton, finishing less than 10 seconds behind.

Lopez's final time beat her previous PR by 10 seconds set at last year's state finals, marking the second straight year she has set a new PR at Hayward Field.

Her new PR also beat out that of senior teammate Kaylin Cantu (10:39.94), a six-time state medalist who was held out of competition this year due to injury.

1. Sailor Hutton, Bandon — 10:23.75

2. Alejandra Lopez, Kennedy — 10:32.01

3. Kyla Hook, Enterprise — 10:52.39

4. Jenna Neal, Central Linn — 10:53.01

5. Abriel O'Reilly Union — 11:36.33

6. Emma Knepp, Culver — 11:37.94

7. Dinah Schultz, Neah-Kah-Nie — 11:50.00

8. Madelyn Nichols, Heppner — 11:58.71

9. Megan Green, Crow — 12:06.93

10. Rachel Whittles, Nestucca — 12:10.35

11. Ashley Schuttpelz, Reedsport — 12:35.30

12. Kristyn Madden, Oakridge — 13:52.98

PHIL HAWKINS - St. Paul senior Logan Robinson (left) and Kennedy junior Hallie Sprauer finished ninth and eighth, respectively, in the 2A Girls Long Jump competition.

2A Girls Long Jump

St. Paul's Logan Robinson and Kennedy's Hallie Sprauer made sure the Tri-River Conference had a pair of athletes represented in the finals of the 2A girls long jump.

Robinson was the final competitor to qualify for the finals with a jump of 15-00.75 in the preliminary rounds, but was unable to move up in the standings and fell just outside medaling.

Sprauer was able to make her way onto the podium, adding three-quarters of an inch to her previous PR on her first jump of finals, finishing eight with a mark of 15-07.75.

1. Kyndal Martin, Monroe — 17-04.75

2. Maria Medina, Myrtle Point — 16-11.75

3. Ellie Scheibner, Weston-McEwen — 16-09

4. Trinity Hutchison, Grant Union 16-03.5

5. Bryce Thul, Weston-McEwen — 16-02.5

6. Kailey Martin, Monroe — 16-02.5

7. Sydney Brockway, Grant Union — 15-09

8. Hallie Sprauer, Kennedy — 15-07.75

9. Logan Robinson, St. Paul — 15-00.75

10. Katie Fajer, Faith Bible — 14-11.5

11. Tayler Alpine, Toledo 14-04.75

12. Neziah Castillo, City Christian — 14-03.75

PHIL HAWKINS - Kennedy senior Abby Frey set a new personal record with a throw of 109-07 to finish fifth in the 2A girls javelin event.

2A Girls Javelin

For the third time in as many years, Kennedy senior Abby Frey qualified for the 2A State Track and Field Championships in the javelin, and finished her career with a personal-record throw of 109-07 to finish fifth overall.

Frey's previous best came on April 21 at the Portland Christian Invitational with a throw of 106-10. In her previous trips to the state meet, Frey finished seventh in the javelin in 2017 and fourth in 2016.

1. Kaylee Wright, Grant Union — 138-06 2. Maddi Muilenburg, Weston-McEwen 119-04

3. Izzy Steerman, Faith Bible — 117-04

4. Maddie Christenson, East Linn Christian — 112-03

5. Abby Frey, Kennedy — 109-07

6. Maddi Brown, Myrtle Point — 105-06

7. Shamilee Chatelain, Nestucca — 103-00

8. Shaunasi Hardy, Yoncalla — 102-01

9. Mycala Patereau, Butte Falls — 100-00

10. Taylor McAlpine, Toledo — 93-09

11. Bridget Lopez, Culver — 87-11

12. Emily Baird, Union — 70-11

PHIL HAWKINS - A week after setting a new personal record height of 4-05 to qualify for the state meet, Gervais senior Natali Herinckx was unable to clear the opening height of 4-08 and finished 10th in the 3A Girls High Jump event.

3A Girls High Jump

Gervais senior Natali Herinckx made her first trip to the 3A State Track and Field Championships, but was unable to clear the opening height of 4-08 and went on to place 10th overall in the event.

1. Allie Hueckman, Burns — 5-06

2. Kara Standridge, Salem Academy — 5-01

3. Morgan Harrison, Vale — 5-01

4. Emily Bourne, Santiam Christian — 5-00

4. Alexis Thomas, Harrisburg — 5-00

6. Gabriela Sears, Westside Christian — 4-10

6. Breanna Edwards, Rainier — 4-10

8. Alex Conley, Lakeview 4-10

9. Jessica Lai, Portland Christian — 4-08

9. McKenna Wilson, Coquille — 4-08

10. Natali Herinckx, Gervais — No Height

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine