FONT

MORE STORIES


FRIDAY SCORES AND UPCOMING STATE TOURNAMENT PAIRINGS FOR OREGON SCHOOL ACTIVITIES ASSOCIATION BOYS AND GIRLS BASKETBALL

GIRLS BASKETBALL

CLASS 6A

Second round

Friday

SOUTHRIDGE 70, Canby 54

Clackamas 37, JESUIT 32

NORTH MEDFORD 62, Central Catholic 34

WEST LINN 43, Oregon City 39

BEAVERTON 25, Sherwood 18

SHELDON 67, St. Mary's Academy 51

BENSON 63, South Medford 42

TIGARD 51, Grants Pass 48

Quarterfinals

Tuesday

At Chiles Center

Clackamas vs. Southridge, 1:30 p.m.

North Medford vs. West Linn, 3:15 p.m.

Sheldon vs. Beaverton, 6:30 p.m.

Benson vs. Tigard, 8:15 p.m.

CLASS 5A

First round

Friday

MARIST CATHOLIC 61, Milwaukie 31

Crescent Valley 54, PENDLETON 53

SILVERTON 40, Hermiston 24

SPRINGFIELD 55, Ridgeview 30

CENTRAL 34, Hillsboro 31

BEND 57, Lebanon 30

Crater 65, WILSONVILLE 58

LA SALLE PREP 60, Corvallis 34

Quarterfinals

Tuesday

At Gill Coliseum

Marist Catholic vs. Crescent Valley, 1:30 p.m.

Silverton vs. Springfield, 3:15 p.m.

Central vs. Bend, 6:30 p.m.

Crater vs. La Salle Prep, 8:15 p.m.

BOYS BASKETBALL

CLASS 6A

Second round

Saturday

Grants Pass at Jefferson, 6 p.m.

North Medford at Jesuit, 6:30 p.m.

Tualatin at McNary, 7 p.m.

Barlow at Sprague, 5 p.m.

Roosevelt at Southridge, 6 p.m.

Lincoln at Lake Oswego, 4 p.m.

West Salem at West Linn, 7 p.m.

McMinnville at Grant, 5 p.m.

CLASS 5A

First round

Saturday

Hermiston at Crater, 6 p.m.

Saturday

Sandy at Silverton, 7 p.m.

Bend at Churchill, 4 p.m.

La Salle Prep at Springfield, 7 p.m.

Central at Wilsonville, 7 p.m.

Pendleton at Thurston, 7 p.m.

Crescent Valley at Mountain View, 6 p.m.

Summit at South Albany, 6 p.m.

CLASS 3A

Quarterfinals

Thursday

At Marshfield High

Blanchet Catholic 48, Horizon Christian 45

De La Salle North Catholic 63, Irrigon 26

Dayton 46, Oregon Episcopal School 37

Santiam Christian 45, Cascade Christian 41

Semifinals

Friday

At Marshfield High

De La Salle North Catholic 47, Blanchet Catholic 36

Dayton 59, Santiam Christian 47

Consolation

Friday

At North Bend High

Irrigon 58, Horizon Christian 50

Cascade Christian 42, Oregon Episcopal School 31

Saturday

At Marshfield High

Consolation final

Irrigon vs. Cascade Christian, 9:45 a.m.

Third-place game

Blanchet Catholic vs. Santiam Christian, 1:15 p.m.

Final

De La Salle North Catholic vs. Dayton, 9 p.m.

CLASS 2A

Quarterfinals

Thursday

At Pendleton Convention Center

Western Mennonite 60, Grant Union 38

Oakland 51, Toledo 44

Vernonia 52, Knappa 50

Columbia Christian 58, Kennedy 45

Semifinals

Friday

At Pendleton Convention Center

Western Mennonite 61, Oakland 37

Columbia Christian 67, Vernonia 48

Saturday

At Pendleton Convention Center

Consolation final

Kennedy vs. Grant Union, 10:45 a.m.

Third-place game

Oakland vs. Vernonia, 6:45 p.m.

Final

Western Mennonite vs. Columbia Christian, 8:30 p.m.

Contract Publishing

Go to top
Template by JoomlaShine